Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego organizuje kolejne warsztaty z zarządzania projektami w ramach projektu Bydgoszcz Szuka Talentów, który jest realizowany w partnerstwie z Project Management Institute – Poland ChapterWyższą Szkołą Bankową oraz Centrum Klienta PZU w Bydgoszczy.

Bezpłatne warsztaty prowadzone będą przez ekspertów kujawsko-pomorskiego oddziału Project Management Institute, którzy w trakcie 4 dni przybliżą tematykę zarządzania projektami w środowisku międzynarodowym:

 

  • wprowadzenie do zarządzania projektami,
  • budżet projektowy i kontrola projektu,
  • ryzyko w projekcie i wprowadzanie zmian,
  • komunikacja w projekcie,
  • obsługa MS Project.

Warsztaty zakończą się pracą konkursową na najlepszy projekt. Laureaci będą mieli szansę zatrudnienia w Centrum Klienta PZU w Bydgoszczy.

 

Warto zaplanować swój czas i nie czekać.

Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w warsztatach, prześlij swoje CV poprzez link lub wklej do przeglądarki adres:

 

http://www.pracuj.pl/praca/glowny-specjalista-ds-optymalizacji-i-rozwoju-systemow-obslugowych-bydgoszcz,oferta;4577657

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 11.06.2016 r. Skontaktujemy się z wybranymi osobami. Planowany termin warsztatów 11-14 czerwca 2016 r. lub 18-21 czerwca 2016 r. Uczestnicy projektu o terminie i godzinach rozpoczęcia warsztatów zostaną poinformowani indywidualnie.

 

Uczestnictwo w bezpłatnych warsztatach z zarządzania projektami jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych umiejętności oraz zatrudnienia w Centrum Klienta PZU.

Co warto wiedzieć o firmie biorącej udział w projekcie:

 

Bydgoskie Centrum Klienta PZU to jedyna w Polsce, nowoczesna jednostka, której głównym celem jest obsługa posprzedażowa spraw klienta ze wszystkich kanałów kontaktu (poczta, internet, telefon, oddział) przy zachowaniu jednolitych standardów jakości i efektywności. Realizowane są tutaj sprawy klientów z całej Polski, związane z obsługą umów komunikacyjnych, majątkowych, rolnych oraz umów na życie.

 

Bydgoska jednostka rozpoczęła działalność w styczniu 2012 roku i od tego czasu szybko rozszerza zakres działalności. Od maja 2013 r. obsługuje 100 % spraw przychodzących pocztą, a także wszystkie sprawy przychodzące przez kanały zdalne, tj.: e-mail, kontakt telefoniczny, www.

 

W Centrum Klienta pracuje obecnie ponad 300 osób, które dziennie realizują kilkanaście tysięcy zgłoszeń klientów.

***

Działania podejmowane przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego służą m. in. przyciąganiu nowych inwestycji kreujących nowe miejsca pracy, promocji Miasta Bydgoszczy, a także prowadzeniu działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i  zagrożonych utrata pracy.

Data publikacji: 19.05.2016
Translate »