Bydgoskie centra usług biznesowych zatrudniają już ponad 11 tys. osób. Staliśmy się jednym z największych ośrodków tego typu w Polsce. To zadecydowało o powstaniu u nas oddziału ABSL – Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych.
Według danych ABSL, na terenie Bydgoszczy funkcjonuje już 47 centrów usług biznesowych, z czego 3 zatrudniają powyżej 500 osób. Główną kategorią świadczonych usług są usługi IT, budując w ten sposób zdecydowaną specjalizację miasta w obszarze technologii i innowacji. Pod koniec I półrocza 2022 w sektorze usług biznesowych w Bydgoszczy pracowało ok. 11 500 osób. W Bydgoszczy odnotowano bardzo wysoki wzrost zatrudnienia w branży – 16,2 proc. Jest to drugi wynik, tuż po Warszawie (17 proc.) przy ogólnym wzroście zatrudnienia na poziomie 11,6 proc.
– Bydgoszcz ma wielki potencjał do rozwoju. Podobnie jak sektor nowoczesnych usług biznesowych, który stale rośnie tworząc nowe, wartościowe miejsca pracy. Z radością przyjmuję informację o tym, że ABSL zamierza być obecny w naszym mieście na stałe. To dobra wiadomość dla lokalnego biznesu, która przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Bydgoszczy w oczach inwestorów – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
ABSL otworzył w Bydgoszczy kolejny, ósmy, oddział (tzw. chapter), który reprezentuje lokalną społeczność centrów nowoczesnych usług biznesowych w danej lokalizacji. Chaptery stanowią źródło wiedzy i informacji dla podmiotów zewnętrznych, tworzą także lokalne sieci relacji z interesariuszami w regionach.
– Dołączenie średnich aglomeracji miejskich, takich jak Bydgoszcz, do struktur ABSL w Polsce to bardzo dobra wiadomość dla całego sektora – pokazująca jego siłę, odporność, ale też dywersyfikację lokalizacji. Otwarcie stałego chaptera w Bydgoszczy znacząco przyczyni się do promocji i wzrostu znaczenia branży dla lokalnej gospodarki, miasta oraz jego mieszkańców – mówi prezes ABSL Janusz Dziurzyński.
Stałe oddziały ABSL funkcjonują obecnie w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Katowicach, Poznaniu oraz właśnie Bydgoszczy. Chaptery ABSL powstają w lokalizacjach, w których usługi biznesowe odgrywają ważną rolę dla gospodarki regionu, działając na zasadzie platform wymiany wiedzy i współpracy pomiędzy inwestorami a władzami miasta, uczelniami i całym biznesowym ekosystemem.
– Cieszymy się, że dołączyliśmy do prestiżowego grona lokalizacji, w których centra usług biznesowych zatrudniają już ponad 10 000 osób. To, co wyróżnia rynek bydgoski to dominujący udział firm IT w lokalnej strukturze sektora. Swoje centra usług mają tu globalne firmy technologiczne, które doceniają lokalne środowisko IT, wykwalifikowanych specjalistów – w szczególności programistów i inżynierów danych, ciekawe opcje biurowe, a także doświadczenie regionu we wspieraniu działalności innowacyjnej – podkreśla Robert Wichłacz, prezes Atos, lider chaptera Bydgoszcz.
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych zrzesza 240 największych światowych firm, zatrudniających obecnie w Polsce ponad 400 000 osób. 1,7 tys. centrów usług, rozproszonych w ponad 80 lokalizacjach, tworzy sektor wspierający rozwój gospodarczy m. in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wdrażanym przez międzynarodowe korporacje.
– Bydgoszcz konsekwentnie realizuje koncepcję „miasta otwartego na outsourcing”, a historie sukcesów i rozwój obecnych tu inwestorów, w połączeniu z udanymi wejściami nowych podmiotów, pozwalają miastu konkurować o najbardziej zaawansowane projekty. Kluczową rolę pełni tu przyjazny klimat do życia i prowadzenia biznesu, w tym wsparcie dla inwestorów ze strony BARR. Unikatowa specjalizacja miasta w IT oraz jakość świadczonych usług rysują perspektywę dalszej ekspansji bydgoskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu – dodaje Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.