Zdjęcie z Board Game Jam_2Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego jest partnerem wydarzenia Global Game Jam 2015 organizowanego przez studentów i wykładowców specjalizacji GAMEDEC – badanie i projektowanie gier na kierunku Humanistyka drugiej generacji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Impreza Global Game Jam odbyła się  23-25 stycznia na terenie Biblioteki Głównej UKW.

 

Projektowanie gier znajduje się w ścisłej czołówce zainteresowań studentów tego kierunki, którzy zainicjowali to wydarzenie na uczelni, przy wsparciu dydaktycznym i merytorycznym wykładowców.

 

Global Game Jam (GGJ) jest największym międzynarodowym wydarzeniem organizowanym równocześnie w kilkuset miejscach na całym świecie.

 

Board Game JamGlobal Game Jam to 48-godzinny maraton skoncentrowany na tworzeniu gier. To rozwinięcie pomysłu, który zakłada, że w dzisiejszym, mocno skomputeryzowanym świecie jesteśmy w stanie spotkać się, być kreatywnymi, wymieniać się doświadczeniami i różnorodnie wyrażać siebie przez gry wideo. GGJ zachęca ludzi z każdym rodzajem doświadczenia, aby wzięli udział w tym wydarzeniu.

 

Wydarzenie to miało miejsce w piątek 23 stycznia o godzinie 14.30, gdy wszyscy uczestnicy zebrali się by obejrzeć krótki film zawierający wskazówki od czołowych projektantów gier. Został  ogłoszony, wcześniej trzymany w tajemnicy, temat którego mają dotyczyć projekty. Zaraz potem rozpoczęła się właściwa część GGJ – wszyscy uczestnicy, na całym świecie mieli 48 godzin do niedzielnego popołudnia, żeby ukończyć projekt oparty na przedstawionym temacie.

 

Board Game JamPierwsza edycja Global Game Jam odbyła się od 2009 roku i wzięło w niej udział 1.600 uczestników z 23 krajów. Cztery lata później, w styczniu 2013 roku, GGJ odbywał się już w 316 miejscach w 69 krajach gromadząc 12.000 twórców gier. W poprzednim roku GGJ został zorganizowany w 72 krajach dla ponad 23.000 uczestników, którzy stworzyli 4292 projektów gier. Warto zauważyć wkład polskich twórców, którzy stworzyli wówczas 82 gry. Udział w tak wielkiej inicjatywie i możliwość konsultacji, współpracy, dzielenia się projektami i nauki są nieocenione.

 

Board Game JamWydarzenie pomogło nawiązać nowe znajomości, podbudować pewność siebie, zdobyć nowe doświadczenie i umiejętności oraz potencjalnie zwiększyć szanse na zatrudnienie w: studiach tworzących gry, domach kultury, redakcjach i wielu innych miejscach. GGJ jest również wielkim wyzwaniem intelektualnym, ponieważ wymaga od zawodników pełnego skupienia przez 48 godzin oraz dobrej organizacji pracy. Uczestnicy mieli szanse sprawdzić swoje umiejętności w czymś, co wymaga od nich zaprojektowania, stworzenia, przetestowania i zrobienia nowej gry w ciągu 48 godzin. GGJ pobudza do współpracy i rozwoju, dzięki czemu nie jest konkursem opartym na rywalizacji, tylko na współdziałaniu.

 

Organizatorami tego wydarzenia byli wykładowcy Mikołaj Sobociński o Michał Mochocki oraz studenci Anna Kwapiszewska i Marcin Szypura.

 

Strona informacyjna GGJ na UKW:

www.gamedec.ukw.edu.pl/ggj/

www.facebook.com/globalgamejamukw

Data publikacji: 26.01.2015
Translate »