Lokalna specjalizacja IT przyciąga inwestorów
Raport ABSL wskazuje, że w ciągu ostatnich 2 lat w Bydgoszczy powstało 9 nowych centrów usług dla biznesu, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie o 28% (ponad 2 tys. osób). Dziś w mieście działa 41 centrów, w których pracuje już ponad 10 tys. osób, a konserwatywny scenariusz przewiduje wzrost do 50 ośrodków do 2020 r. Dominującą rolę odgrywają centra świadczące usługi w obszarze IT, w tym zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową w zakresie rozwoju oprogramowania. Odpowiadają one za 86% zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług. W Bydgoszczy swoje centra mają dziś firmy z takich państw jak Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, USA, Francja, Finlandia, Kanada, Holandia i oczywiście Polska, a wśród inwestorów znaleźć można rozpoznawalne marki jak Atos, Nokia, Mobica, Cybercom, Livingston, PZU, Asseco, Oponeo, iQor, SDL czy Teldat.
– Warto zaznaczyć, że Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego już od wielu lat konsekwentnie realizuje kampanię „Bydgoszcz otwarta na outsourcing” na rzecz rozwoju i promocji sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Bydgoszczy, zachęcając potencjalnych inwestorów do lokowania tu kapitału. Efekty tych prac doskonale widać w opublikowanym wspólnie z ABSL raporcie, który jasno pokazuje dynamikę i skalę sektora nowoczesnych usług w naszym mieście. Wykształcona przez lata lokalna specjalizacja branży w kierunku rozwiązań IT najlepiej dowodzi o potencjale i jakości usług dostarczanych z Bydgoszczy, stanowiąc magnes dla kolejnych inwestycji w tym sektorze, jak choćby ogłoszone w ostatnim czasie projekty firm Cognifide czy Meelogic – mówi Edyta Wiwatowska, Prezes Zarządu BARR.
Potrzeby rynku zmieniają krajobraz biurowy miasta
Równolegle z zatrudnieniem zwiększa się także potencjał biurowy miasta. Według danych JLL zawartych w raporcie ABSL, podaż powierzchni biurowych przekroczyła 77 tys. m2, do czego znacząco przyczynił się sektor usług biznesowych. Szybki rozwój rynku biurowego potwierdza fakt, że ok. 30% powierzchni biurowej w Bydgoszczy zostało oddane do użytku w ciągu ostatnich 3 lat, co oznacza też, że jej duża część znajduje się w nowoczesnych budynkach. Jednocześnie obniżył się współczynnik powierzchni niewynajętej, pokazując jak bardzo chłonny jest obecnie bydgoski rynek. Jeszcze sprawniejszy rozwój infrastruktury biurowej w Bydgoszczy umożliwia uchwała Rady Miasta o zwolnieniu z podatku od nieruchomości inwestycji w powierzchnie biurowe o wysokim standardzie w nowo wybudowanych budynkach. JLL zakłada zatem, że podaż powierzchni biurowej w mieście wzrośnie w najbliższych dwóch latach o kolejne 30%.
Miejsce przyjazne dla biznesu i mieszkańców
Według ekspertów ABSL, o atrakcyjności inwestycyjnej Bydgoszczy decydują takie czynniki jak konsekwentnie realizowana strategia rozwoju miasta, wsparcie inwestorów zapewniane przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego i władze lokalne, korzystne położenie komunikacyjne, szybko rozwijający się rynek biurowy, a także wysoka jakość kapitału ludzkiego – czyli przede wszystkim dostępność pracowników ze znajomością języków obcych oraz duży potencjał edukacyjny miasta i działających tu uczelni. Bydgoszcz to także dobre miejsce do życia i pracy – będące ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarzem wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeń sportowych, a także miastem parków i terenów zielonych.