[well anim=”” boxbgcolor=””]

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce sukcesywnie się rozwija, a rok 2015 był rekordowy pod względem popytu i podaży. Pierwsze miejsce Bydgoszczy w raporcie Banku Światowego „Doing Business in Poland 2015”, tytuł „Miasto przyjazne inwestorom”, przyznany przez magazyn „Eurobuild Central & Eastern Europe” oraz atrakcyjna oferta terenów inwestycyjnych powodują, że inwestorzy z branży logistyczno- magazynowej coraz chętniej lokują swe przedsięwzięcia w Bydgoszczy.

 

Swoje najnowsze inwestycje realizują tu firmy – Panattoni Europe oraz Waimea Holding S.A. Fakt ten stał się punktem wyjścia do zorganizowania przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego konferencji prasowej pt. „Rynek logistyczno-magazynowy w Bydgoszczy – nowe projekty inwestycyjne”, która odbyła się 14 stycznia 2016r. w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

 

Konferencja była okazją do wskazania atutów Bydgoszczy, które zachęcają do inwestowania, poznania polityki miasta w tym zakresie, przyjrzeniu się jego pozycji na tle konkurencji na rynku logistyczno-magazynowym w Polsce,  a także wysłuchania opinii inwestorów, którzy podjęli decyzję o ulokowaniu swojego kapitału właśnie w naszym mieście.

 

Wprowadzeniem do dyskusji była prezentacja Danuty Dzierżak, Associate Director Industrial and Logistic Axi Immo Group Sp. z o.o., poświęcona światowym trendom w projektowaniu i powstawaniu nowoczesnych obiektów magazynowych, ich implementacji na rynek polski oraz oczekiwaniom potencjalnych najemców. Analizie poddane zostały również czynniki wpływające na atrakcyjność Bydgoszczy dla tego sektora.

 

Prezydent, Rafał Bruski przybliżył zgromadzonym dziennikarzom charakterystykę miasta pod kątem inwestycji logistycznych z uwzględnieniem rozwoju infrastruktury. Szczególna uwaga  została poświęcona jednemu z najważniejszych projektów wpływających na wzrost atrakcyjności Bydgoszczy jako centrum logistycznego – budowie drogi ekspresowej S5 łączącej autostradę A1 i A2 oraz ofercie terenów inwestycyjnych w mieście, objętych Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. „Korzystne warunki dla lokalizacji projektów inwestycyjnych oraz strategiczne z punktu widzenia rozwoju miasta inwestycje infrastrukturalne umacniają pozycję Bydgoszczy jako lidera gospodarczego w regionie” –  zaznaczył prezydent Bruski. „Cieszę się, że spotykamy się w gronie inwestorów, którzy wiążą z Bydgoszczą swoją biznesową przyszłość w branży logistyczno-magazynowej” – dodał prezydent.

Dobry klimat dla biznesu oraz mocne strony miasta dostrzegane są przez największe firmy tego sektora. „Bydgoszcz to silne, regionalne centrum gospodarcze. W mieście, które jest obecnie wielobranżowym ośrodkiem przemysłowo-usługowym, swoje siedziby posiada wiele krajowych i zagranicznych koncernów. Zdecydowanie dalszy rozwój sektora produkcyjnego będzie generować zapotrzebowanie na nowe powierzchnie magazynowe. Dużym atutem Bydgoszczy jest dobrze wykształcone i młode społeczeństwo. Dzięki obecności licznych uczelni wyższych o profilach technicznych i ekonomicznych, miasto  oferuje dostęp do wyspecjalizowanej kadry pracowniczej”  – komentował Piotr Bzowski, Dyrektor ds. Najmu i Developmentu, P3 Logistic Parks.

 

Na terenie miasta realizowane są obecnie dwa duże projekty logistyczne. Pierwszy z nich – Panattoni Park Bydgoszcz to inwestycja Panattoni Europe, które jest częścią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie, działającego w 27 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie. Kompleks o charakterze produkcyjno-magazynowym usytuowany jest częściowo na terenie dawnych Zakładów Chemicznych ZACHEM w bezpośrednim sąsiedztwie Bydgoskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego, zaledwie 9 km od centrum Bydgoszczy, 4 km od drogi krajowej nr 10 i 10 km od węzła łączącego drogę krajową nr 25 i drogę ekspresową S10. W tej chwili trwa I faza realizacji inwestycji. W jej ramach prowadzone są prace budowlane dwóch obiektów o łącznej powierzchni 26 000 m² (16 000 m² i 10 000 m²), których planowane zakończenie przewidziane jest na II kwartał 2016 r. – powiedział Tomasz Śrama, Leasing Manager, Panattoni Europe.

Drugim projektem, który zostanie zrealizowany w najbliższym czasie jest Waimea Logistic Park Bydgoszcz o powierzchni zabudowy ok. 90 000 m². Jego wykonawcą jest firma Waimea Holding S.A., która realizuje swoje przedsięwzięcia na terenie całej Polski. „W skład Waimea Logistic Park Bygoszcz wejdą obiekty, zaprojektowane zgodnie z wymaganiami nowoczesnej gospodarki magazynowej i logistycznej, a także powierzchnie adoptowalne do wymogów procesów produkcyjnych. Nasza inwestycja będzie realizowana w trzech  etapach. Pierwszy etap zajmie ok. 5,5 ha. Nieruchomość jest zlokalizowana w  południowo – wschodniej części miasta, sieć przyległych ulic zapewnia wielokierunkowy dojazd, a obecność komunikacji miejskiej podnosi walor inwestycji. Park będzie proponował najemcom wygodne miejsce do prowadzenia działalności z uwzględnieniem indywidualnego charakteru każdej firmy” – podkreślił Andrzej Rosiński, Prezes Zarządu Waimea Holding S.A.

 

Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Edyta Wiwatowska wskazała natomiast na wsparcie inwestorów oferowane ze strony spółki dla przedsiębiorców branży produkcyjnej oraz logistyczno – magazynowej, chcących lokować swój kapitał w mieście nad Brdą. Podkreśliła również istotę działań promocyjnych, jakie podejmuje BARR dla zainteresowania ofertą miasta przyszłych inwestorów: „Z uznaniem przedstawicieli sektora – firm deweloperskich, logistycznych i produkcyjnych spotkała się zorganizowana przez nas, ubiegłoroczna konferencja zatytułowana „Bydgoszcz – nowe centrum produkcyjno-logistyczne Polski”, która zgromadziła ponad 150 gości. Także w 2016 roku BARR przewiduje cykl działań promujących Bydgoszcz jako dobre miejsce do inwestowania”.

Data publikacji: 14.01.2016
Translate »