To nie jest zły czas na inwestycje – twierdził Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista  Deutsche Banku podczas konferencji Emerging Cities. Nowe centra logistyczno-produkcyjne na mapie Polski.  Prognozuje, że PKB Polski w tym i przyszłym roku pozostanie na stabilnym poziomie plus 3 proc.  Pokazuje także perspektywy rozwoju Bydgoszczy. Wynika z nich,  że PKB per capita, czyli na głowę mieszkańca, lekko przekracza w regionie bydgosko – toruńskim średnią krajową, wynoszącą 43,3 tys. zł. To  oznacza, że miasto goni dużo większe ośrodki jak choćby Szczecin czy Poznań.    

Gospodarzami konferencji „Emerging Cities. Nowe centra logistyczno-produkcyjne na mapie Polski” było Miasto Bydgoszcz i Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, których wspierał dziennik gospodarczy Puls Biznesu, a partnerami Waimea Holding, Panattoni Europe i Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.

Wydarzenie zgromadziło blisko 100 przedsiębiorców nie tylko z regionu ale z całej Polski. – Mamy wiele atutów by stać się takim nowym centrum logistyczno-produkcyjnym na mapie Polski – podkreślałam Edyta Wiwatowska, prezes BARR. Wyliczyła tylko najważniejsze:

 

  • Dostęp do wysoko wykwalifikowanych kadr. Na 21 uczelni w regionie 15 zlokalizowanych jest w Bydgoszczy. Studiuje na nich 36,9 tys. osób, w tym 1,2 tys. kierunki logistyczne.
  • Struktura ludności. 63,5 proc. jest w wieku produkcyjnym. Średnia wieku w regionie wynosi 36 lat.
  • Infrastruktura komunikacyjna. Bydgoszcz dysponuje lotniskiem łączącym ją z 9 ośrodkami zagranicznymi w tym Frankfurtem, Londynem i Rzymem. Lotnisko rozbudowuje port cargo. Ponadto do 2019 r. zakończona zostanie budowa trasy S5 co połączy miasto z autostradami A2 (wschód-zachód) i A1 (północ-południe).
  • Tereny inwestycyjne i nowoczesny Park Przemysłowo-Technologiczny.

 

Dorota Jagodzińska, Managing Director Panattoni Europe, jednego z najważniejszych i najnowszych inwestorów w mieście, nie ukrywała, że to są właśnie te najważniejsze aspekty, które jej firma bierze pod uwagę wybierając kolejne lokalizacje.  Przytakiwał jej Andrzej Rosiński, prezes Waimea Holding, który buduje w Bydgoszczy centrum produkcyjno-magazynowe i logistyczne o łącznej powierzchni  ok. 90 tys. m2.

Natomiast Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszczy zachęcała przedsiębiorców do kontaktu i mówienia o swoich potrzebach i to zarówno biznesowych jak i dotyczących niezbędnych im kierunków kształcenia młodzieży.

Data publikacji: 08.11.2016
Translate »