misjaW dniach 21-24 kwietnia 2015 r. przedstawiciele Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Bydgoskiego Klastra Przemysłowego oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przebywali w ramach misji gospodarczej w Słowenii.

 

Misja była okazją do promocji gospodarczej Bydgoszczy oraz nawiązywania nowych kontaktów międzynarodowych przez członków Klastra i Uniwersytetu.

 

Program misji obejmował udział w targach PLAGKEM w Celje (jedna z największych imprez targowych dla branży narzędziowo-przetwórczej w południowej Europie) oraz spotkania indywidualne B2B. Uczestnicy wyjazdu spotkali się m.in. z przedstawicielami Regional Development Agency of Lublana Urban Region i Technology Park Lublana. Przedstawiciele delegacji uczestniczyli również w międzynarodowej konferencji prezentując atuty gospodarcze Bydgoszczy, ofertę Agencji dla przedsiębiorców, osiągnięcia Uniwersytetu oraz Klastra.

 

Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się połączyć aspekty gospodarcze oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z kolegami z Agencji Rozwoju Aglomeracji Lublany oraz Parku Technologicznego. Liczymy, iż nawiązane kontakty, przy wsparciu polskiej Ambasady w Lublanie, będą rozwijane w przyszłości, z korzyścią dla przedsiębiorców także innych branż.- komentuje Edyta Wiwatowska – Prezes BARR.

 

W ramach giełdy kontaktów przedstawiciele Klastra spotkali się z klastrem słoweńskim, czeskim, chorwackim i węgierskim, podczas której rozmawiano o możliwościach przygotowania wspólnych projektów międzynarodowych dla klastrów i przedsiębiorców będących ich członkami.

 

misjaSłoweńskie Celje podobnie jak Bydgoszcz ma podobny potencjał w zakresie przetwórstwa tworzyw polimerowych i dobrą organizację klastrową. –wyjaśnia dr hab.inż. Dariusz Sykutera z UTP.

 

Udział w tego typu wyjazdach i  możliwość spotkań z zagranicznymi klastrami jest zawsze bardzo ciekawym doświadczeniem. Obecnie jest to o tyle ważne, iż nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020 w dużej części nastawiona będzie na finansowanie działań przedsiębiorców w ramach klastrów dotyczących realizacji międzynarodowych projektów badawczo-rozwojowych – powiedział Piotr Wojciechowski – Dyrektor Biura Bydgoskiego Klastra Przemysłowego.

 

Jednym z punktów wyjazdu było także spotkanie z prof. Mają Makovec Brencic – Prorektorem Uniwersytetu w Lublanie, na temat możliwości współpracy bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z największą uczelnią w Słowenii.

 

Porównaliśmy potencjały dydaktyczne i naukowe, formy organizacji wymiany studentów i pracowników naukowo – dydaktycznych. Z analizy struktury Uniwersytetu w Lublanie wynika, że istnieje możliwość realizowania wspólnych projektów w obszarze nauk stosowanych, z programu Horizon 2020. Obie uczelnie mają również podpisaną umowę o współpracy w ramach Erasmus-a dotyczącą wymiany studentów i pracowników- dodaje prof. Marek Bieliński – Prorektor ds. współpracy z Gospodarką i Zagranicą UTP.

 

Na zaproszenie Ambasadora RP w Słowenii,  przedstawiciele Bydgoszczy uczestniczyli też w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, które miały miejsce na Zamku w Lublanie.

Data publikacji: 24.04.2015
Translate »