O idei Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego
27 września 2017 r. decyzją Rady Miasta Bydgoszczy rok 2018 ogłoszono Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. To szansa dla Bydgoszczy i jej wizerunku nie tylko wśród mieszkańców i turystów, ale także inwestorów, którzy w naszym mieście mogą znaleźć interesujący ośrodek wspierający rozwój ich przedsiębiorstw. Historyczny kontekst przemysłu pozostaje dla Bydgoszczy niezwykle istotny, ponieważ wiele z dotychczas istniejących przedsiębiorstw wyrosło z formalnie nieistniejących już firm – zmieniły się nazwy, pojawili się nowi właściciele, zmodyfikowano gałęzie produkcji czy wręcz całe linie produkcyjne w wyniku rozwoju technologii, ale pamięć o początkach tego procesu jest nadal żywa.
Temat ochrony dziedzictwa przemysłowego poruszany jest od niedawna, lecz okazał się on niezwykle istotny dla wielu miast, w tym dla Bydgoszczy. Wiele miejsc przez długie lata zmagało się ze stygmatem regionu przemysłowego czy robotniczego, który to stereotypowo stawiany był w opozycji do kultury, zabytków i turystyki. Jednakże postępujący proces rozwoju cywilizacji spowodował, że techniki produkcji zaczęły bardzo szybko ulegać modyfikacjom, a największa transformacja nastąpiła na początku lat 90-tych. Wtedy też wiele zakładów przemysłowych o ogromnym znaczeniu zaczęło znikać z map miast. Dziś znaczenie tych miejsc ma wielką wartość historyczną i społeczną.
Coraz więcej badaczy pochyla się nad historią procesów wytwórczych i architekturą przemysłową, a trend turystyki industrialnej nieustająco się rozwija. Właśnie dlatego w Bydgoszczy utworzono Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, by promować dziedzictwo industrialne i zachować je dla przyszłych pokoleń.