SECURE International Summit odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia 2025 roku w gmachu Opera Nova w Bydgoszczy, gromadząc wiodących ekspertów i prelegentów ze świata cyberbezpieczeństwa. W tym roku wydarzenie zyskuje dodatkowy wymiar – jest oficjalną konferencją polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W obliczu rosnącej liczby zagrożeń, współpraca w tej dziedzinie staje się absolutnie niezbędna. Właśnie dlatego cyberbezpieczeństwo jest jednym z priorytetów prezydencji w sferze cyfrowej. Organizatorem wydarzenia jest NASK – Polski Instytut Badawczy (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), CERT Polska (Computer Emergency Response Team) oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
Ataki, trendy i sposoby na przeciwdziałanie cyberzagrożeniom, czyli wyczekiwane podsumowanie ubiegłego roku oczami CERT Polska, a także dyskusja o przyszłej, wspólnej strategii reagowania na cyberzagrożenia w Unii Europejskiej. To tylko część tematów, które będą poruszane podczas najważniejszej, prezydencyjnej konferencji cyberbezpieczeństwa w Polsce.
W Bydgoszczy swoją premierę będzie miał roczny raport z działalności CERT Polska w 2024 roku. Marcin Dudek, szef tego działającego w ramach NASK zespołu reagowania na poziomie krajowym, podzieli się wynikającymi z raportu wnioskami i statystykami, a także opowie o tym, jak wyglądał w ubiegłym roku krajobraz zagrożeń w polskiej cyberprzestrzeni.
Agenda wydarzenia przewiduje także dyskusje o cyberwyzwaniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz kwestiach dotyczących dezinformacji. Nie zabraknie też rozmów o wzmocnieniu współpracy cywilno-wojskowej w zakresie cyfrowych zagrożeń, wyzwań związanych z wdrażaniem regulacji wzmacniających cyberodporność (Cyber Resilience Act) czy konieczności upraszczania obowiązków wynikających z wielu przepisów w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Konferencja skierowana jest do specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w obszarach zarządczych, technicznych, prawnych oraz pozostałych osób odpowiedzialnych za tematykę cyberbezpieczeństwa w instytucjach publicznych i firmach prywatnych. Wśród uczestników i prelegentów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą będą:
- Krzysztof Gawkowski, Wicepremier i Minister Cyfryzacji
- Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych
- Hans de Vries, Dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i dyrektor operacyjny w Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA)
- Paweł Olszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
- Francisco Losada z Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3)
- Bart Preneel, profesor na Katolickim Uniwersytecie w Leuven
- Joanna Świątkowska, zastępczyni Sekretarza Generalnego w Europejskiej Organizacji ds. Cyberbezpieczeństwa (ECSO)
- Axel Deininger, Przewodniczący Rady Dyrektorów Europejskiej Organizacji ds. Cyberbezpieczeństwa (ECSO)
- Kia Slaebek Jensen, doradca ds. obrony przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa i hybrydowymi w stałym przedstawicielstwie Danii przy Komisji Europejskiej