Zespół programistów z bydgoskiego oddziału firmy Nokia stworzył system ostrzegania, którego wykorzystanie w Nowym Jorku odbiło się echem na całym świecie.

Amerykańskie władze zdecydowały się wykorzystać system do wysłania pierwszego „smsowego” listu gończego. Wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych znajdujący się w Nowym Jorku otrzymali 19 września wiadomość o poszukiwaniu zamachowca. Po trzech godzinach 28-letni Ahmad Khan Rahami został ujęty.

 

Sposób ostrzeżenia i przekazania informacji wzbudził zainteresowanie na całym świecie. O systemie powiadamiania napisały największe światowe dzienniki m.in. „New York Times”, „Wall Street Journal”, „The Guardian”, a w Polsce „Gazeta Wyborcza”. Swój podziw wyraził również przebywający z wizytą w USA prezydent RP Andrzej Duda, nie wiedząc jeszcze, że to polscy programiści z Bydgoszczy stworzyli system ostrzegania wykorzystany w tej akcji.

 

Na czym polega jego działanie? W skrócie nazywa się BMC (Broadcast Message Center). Pozwala błyskawicznie przesyłać komunikaty tekstowe na telefony komórkowe osób znajdujących się na określonym obszarze. Dzięki temu ważne informacje mogą dotrzeć do tych, którzy są w strefie zagrożonej niebezpieczeństwem, takim jak powodzie, gwałtowne burze, skażenie chemiczne, atak terrorystyczny itp.

 

Firma Nokia jest obecnie głównym dostawcą tego typu rozwiązania na świecie. „Bydgoski” moduł BMC pracuje w sieci komórkowej od 2011 roku w Holandii. Jest też wykorzystywany u największych operatorów telefonii w USA, Kanadzie, czy Chile. BMC przystosowane jest do współpracy ze wszystkimi rodzajami sieci komórkowych: CDMA, GSM, UMTS i LTE, włącznie z coraz bardziej popularnymi mikrokomórkami (micro i femto cells).

 

Prace nad produktem BMC rozpoczęły się w Bydgoszczy w 2008 roku wraz z pojawieniem się zapowiedzi regulacji dotyczących powiadamiania o zagrożeniach w Stanach Zjednoczonych. Bydgoskich inżynierów wspierają rozbudowane laboratoria, które także znajdują się w Bydgoszczy.  Przy tworzeniu oprogramowania używają najnowocześniejszych narzędzi. Zespół programistów bydgoskiej Nokii aktywnie uczestniczy w pracach wyznaczających światowe standardy telekomunikacyjne dotyczące broadcastu (nadawania rozsiewczego, czy wiadomości rozgłoszeniowych).

 

Źródło: informacja prasowa Nokia

Data publikacji: 27.09.2016
Translate »