W ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej można skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca zobowiązany jest do zgłoszenia zamiaru skorzystania z tej pomocy w formie pisemnej, przed rozpoczęciem realizacji inwestycji początkowej, nie później jednak niż do 31 grudnia 2020 roku.
Podstawowe kryteria, które musi spełniać inwestycja aby skorzystać z powyższego zwolnienia:
- dla obiektów biurowych i konferencyjnych,
- dla obiektów produkcyjnych.
Ad.1
Zwalnia się z podatku od nieruchomości na okres maksymalnie 3 lat, zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej nowo wybudowane budynki lub ich części, stanowiące inwestycję początkową, położone na terenie Gminy Bydgoszcz.
Zwolnieniu od podatku od nieruchomości podlegają:
- Powierzchnie biurowe o wysokim standardzie w nowo wybudowanych budynkach,
- Powierzchnie konferencyjne w nowo wybudowanych budynkach.
Nowo wybudowany budynek podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości w całości, jeżeli co najmniej 90% jego powierzchni użytkowej stanowią powierzchnie, o których mowa powyżej.
Uchwały nie stosuje się:
- w przypadkach, o których mowa w art.1 ust.2-5 i art.13 rozporządzenia Komisji (EU) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (dz. U. UE I.187 z 26.06.2014);
- do przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji, tj. wobec którego zachodzi co najmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 2 pkt 18 rozporządzenia Komisji UE nr 651/2014 w dniu złożenia wniosku zgłoszenia zamiaru skorzystania z pomocy oraz w całym okresie poprzedzającym uzyskanie zwolnienia;
- do przedsiębiorców, którzy zalegają z zapłatą zobowiązań wobec Gminy Bydgoszcz w dniu dokonania zgłoszenia zamiaru skorzystania z pomocy oraz w całym okresie poprzedzającym uzyskanie zwolnienia.
Okres obowiązywania zwolnienia:
- Podatnik nabywa prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości z dniem złożenia zgłoszenia.
- Zwolnienie, o którym mowa w pkt. 1, przysługuje po zakończeniu inwestycji początkowej tj. od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa nowych budynków została zakończona, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.
- Pomoc przysługuje do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przekroczono maksymalną intensywność pomocy, o której mowa w § 11 ust. 1 Rozporządzenia, nie dłużej jednak niż przez okres 3 lat.
Więcej szczegółowych informacji:
Formularz zgłoszenia i Uchwała z dnia 24.01.2018
Ad.2
Zwalnia się z podatku od nieruchomości, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nowo wybudowane budynki oraz nowo wybudowane budowle będące własnością podatników, stanowiące inwestycję początkową, w wyniku której zostaną utworzone nowe miejsca pracy.
Za inwestycję początkową uważa się nowo wybudowane budynki oraz nowo wybudowane budowle, tj. takie których budowa została rozpoczęta po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, z zastrzeżeniem, że na nowo wybudowane budynki nie uważa się tych, które zostały rozbudowane, odbudowane, nadbudowane, przebudowane, zmodernizowane i wyremontowane.
Zwolnienie dotyczy nieruchomości, na których utworzono nowe miejsca pracy związane z inwestycją początkową, jeżeli:
- utworzono co najmniej 5 nowych miejsc pracy związanych z inwestycją początkową – w przypadku inwestycji początkowych dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu mikro przedsiębiorców i małych przedsiębiorców,
- utworzono co najmniej 15 nowych miejsc pracy związanych z inwestycją początkową – w przypadku inwestycji początkowych dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu średnich przedsiębiorców,
- utworzono co najmniej 50 nowych miejsc pracy związanych z inwestycją początkową – w przypadku inwestycji początkowych dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu przedsiębiorców innych niż wymienieni w pkt 1-2.
Utworzenie nowych miejsc pracy musi nastąpić w okresie jednego roku od zakończenia realizacji inwestycji początkowej.
Zwolnieniu z podatku od nieruchomości nie podlegają:
- budynki zajęte na działalność handlową oraz budowle związane z tymi budynkami, w przypadku, gdy powierzchnia zajęta na prowadzenie działalności handlowej przekracza łącznie na inwestycji początkowej 10 m2,
- budynki zajęte na prowadzenie stacji paliw oraz budowle związane z tymi budynkami,
- budynki zajęte na działalność instytucji finansowych oraz budowle związane z tymi budynkami, w przypadku, gdy powierzchnia zajęta na prowadzenie działalności instytucji finansowych przekracza łącznie na inwestycji początkowej 10 m2
- budynki zajęte na działalność logistyczną, spedycyjną i magazynową oraz budowle związane z tymi budynkami.
Okres obowiązywania zwolnienia:
Zwolnienie z podatku od nieruchomości, przysługuje od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa nowych budynków oraz nowych budowli została zakończona, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych i przysługuje na okres maksymalnie 3 lat.
Więcej szczegółowych informacji:
Formularz zgłoszenia i Uchwała z dnia 23.09.2015
Aktualny formularz zgłoszeniowy i zmiana uchwały z dnia 28.12.2017