Blog Archives


Bezpieczny eksport szansą na rozwój firm

Konferencja online

Zmiana sytuacji geopolitycznej na świecie sprawiła, że stanęliśmy przed koniecznością poszukiwania nowych partnerów gospodarczych i dywersyfikacji rynków. Gdzie więc i jak rozwijać biznes zagranicą? O tym będzie można porozmawiać już 30 listopada w ramach cyklu spotkań biznesowych Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju na konferencji online pt. „Wsparcie dla biznesu – bezpieczny eksport szansą na rozwój firm”.

Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. i Polska Izba Gospodarcza Importerów Eksporterów i Kooperacji, a partnerami Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Od instytucji wspierających biznes dowiesz się m.in.:

 • jak przyspieszyć internacjonalizację firmy i budować zyskowny biznes na rynkach zagranicznych?
 • jakie rynki są perspektywiczne?
 • jak eliminować bariery w handlu zagranicznym?
 • jakie są konkretne rozwiązania finansowe dla tych, którzy chcą eksportować, inwestować i rozwijać się zagranicą?
 • jak pozyskać wsparcie z funduszy UE?
 • jak zabezpieczyć realizację umów?
 • jakie są możliwości bezpłatnego portalu Access2Market Komisji Europejskiej pomagającego firmom w ekspansji międzynarodowej?

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wilekopolskiego Funduszu Rozwoju. 

Szanse dla polskiej żywności na rynku Egiptu

Webinarium

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, ZBH Kair zapraszają na webinarium: „Szanse dla polskiej żywności na rynku Egiptu”, 30 listopada 2023 r., godz. 9:30 – 11:15.

Egipt jest jednym z największych rynków konsumenckich na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. To nie tylko atrakcyjny rynek zbytu towarów i usług, ale także punkt wyjścia do dalszej ekspansji do innych państw Afryki i Bliskiego Wschodu, z którymi kraj ten powiązany jest umowami gospodarczymi.

Zapraszamy na spotkanie z ekspertami z Ambasady RP w Kairze, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ZBH Kair oraz importerami polskich produktów żywnościowych, którzy przybliżą zagadnienia dotyczące rynku Egiptu oraz odpowiedzą na Państwa pytania.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny znajduje się na stronie wydarzenia. 

Branża IT w Brazylii

webinarium

Zapraszamy na webinarium „Branża IT w Brazylii”, które odbędzie się 30 listoapada o godzinie 15.00. Organizatorem jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Udział jest bezpłatny.

Na szkoleniu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się rynek IT w Brazylii,
 • jak wygląda założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Brazylii,
 • czym charakteryzuje system prawny i podatkowy w Brazylii,
 • jak wyglądają negocjacje i umowy zawierane w Brazylii.

Szkolenie poprowadzą:

 • Karolina Orlandi, Ekspert Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w São Paulo,
 • Alexandre de Almeida, Partner, Dealtax Consulting.

Webinarium będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Szczególowe informacje znajdują się na stronie organizatora. 

Podaruj „świąteczny uśmiech” małym pacjentom

Bydgoski sektor biznesu z pomocą małym pacjentom

Okres Świąt Bożego Narodzenia to zwykle moment, w którym staramy się odnaleźć odrobinę pozytywnych emocji, uśmiechu i odpoczynku od codziennych spraw. Przedświąteczny czas to także wspaniała okazja, by podzielić się dobrocią i sprawić radość innym, choćby najdrobniejszym gestem.

Wierzymy, że uśmiechy mają wielką moc, dlatego jak co roku pragniemy je wywołać na twarzach małych pacjentów, mobilizując siły wspólnie z bydgoskim sektorem biznesu. Zachęcamy przedsiębiorstwa z Bydgoszczy i regionu do włączenia się w akcję dobroczynną „Świąteczne uśmiechy”, organizowaną już po raz ósmy przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego (BARR).

Idea akcji

Akcję realizujemy we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami na rzecz podopiecznych świetlic prowadzonych przez Zespół Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego oraz na oddziałach innych bydgoskich szpitali. Zachęcamy do przekazania na ten cel podarunków, które mogłyby doposażyć świetlice na oddziałach szpitali, a także ułatwić i uatrakcyjnić chorym dzieciom codzienne zajęcia wychowawczo-dydaktyczne i terapeutyczne.

„Świąteczne uśmiechy” zainicjowaliśmy już kilka lat temu i co roku dzięki ofiarności bydgoskich firm, ich pracowników, a także osób prywatnych, udaje się zebrać wiele produktów, z których korzystają podopieczni szpitalnych świetlic. Akcję tę doceniają także same przedsiębiorstwa, znajdując w niej okazję do zaangażowania się nawet niewielkich organizacji i ukazania szlachetnej strony bydgoskiego biznesu.

Co można przekazać?

Aktualnie w placówce potrzebne są przede wszystkim:

 1. Artykuły papiernicze i dekoracyjne do zajęć plastycznych i kreatywnych, w tym szczególnie:
 • kolorowy papier A4 i A3,
 • bloki techniczne białe i kolorowe,
 • kolorowanki,
 • farby,
 • pomponiki,
 • markery/pisaki permanentne,
 • kleje w sztyfcie, kleje magic w tubkach, kleje do decoupage,
 • pędzle kreatywne,
 • wykrojniki do maszynki typu big shot,
 • materiały kreatywne (np. kwadraty do origami, haft diamentowy, ozdoby pasmanteryjne, papiery dekoracyjne, wstążki, malowanie po numerach, itp.),
 • plastelina, ciastolina Play Doh,
 • koszulki do segregatorów.
 1. Wzorniki do koralików Pyssla
 2. Koraliki Hama Maxi – małe i duże
 3. Książki, kolorowanki, krzyżówki i łamigłówki w różnych poziomach edukacyjnych
 4. Łatwe do dezynfekcji gry dydaktyczne i familijne oraz gry typu Smart GamesDobble, np. Dobble Disney 100 Anniversary, Wirus, Wirus 2. Ewolucja. Dodatek, Abalone, Blokus, Nogi Stonogi, Blokus Duo, Zgadnij kto to, Chińczyk, Psi Patrol, Spadające Małpki Mattel, itp.
 5. Pomoce sensoryczne typu gniotki, piłki antystresowe, itp.
 6. Stoliki do łóżek
 7. Sztywne podkładki na stoły
 8. Głośniki mobilne JBL Flip Essential Czarne (3 szt.)
 9. Elektryczna pompka do dmuchania balonów
 10. Puzzle dla małych i dużych dzieci
 11. Drobne upominki (piórniki, butelki do wody, gadżety, torebki, sakiewki, lalki, klocki kreatywne, torby – nerki, itp.).
 12. Książki i zabawki (które wykorzystane zostaną np. jako nagrody w konkursach organizowanych dla dzieci w ciągu roku),
 13. Pomoce dydaktyczne.

 Z uwagi na restrykcje sanitarne obowiązujące w szpitalu, przekazane przedmioty powinny być nowe i nieużywane. Wraz z personelem szkoły jesteśmy przekonani, że każda forma wsparcia z Państwa strony ułatwi placówce funkcjonowanie oraz wywoła dziecięce uśmiechy, umilając małym pacjentom chwile spędzone w szpitalu.

Jak się włączyć?

 Tegoroczna akcja „Świąteczne uśmiechy” potrwa do 19 grudnia 2023 r. Osoby i przedsiębiorstwa chcące włączyć się w to przedsięwzięcie serdecznie prosimy o kontakt z pracownikami BARR w celu odnotowania zgłoszenia się do akcji i przekazania szczegółów związanych z dostarczeniem upominków:

Paczki z podarunkami będą przyjmowane w siedzibie Zespołu Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4 w Bydgoszcz (gmach biblioteki pedagogicznej). Ich przekazanie będzie mogło nastąpić osobiście lub za pośrednictwem kuriera/poczty.

 Z góry serdecznie dziękujemy za Państwa zaangażowanie!

napis świąteczne uśmiechy, bydgoscy przedsiębiorcy dzieciom na tle graficznej panoramy miasta bydgoszczy

Warsztaty dla branży farmacji i biotechnologii

Organizatorem jest Ministerstwo rozwoju i technologii

Jesteś przedsiębiorcą z branży farmacji i biotechnologii? Chciałbyś rozpocząć lub wzmocnić swoją obecność na rynkach zagranicznych? Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach online, które odbędą się 23 i 24 listopada. Rozwijaj swoją działalność biznesową na całym świecie.

Podczas nich uczestnicy dowiedzą się o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A – Fundusz Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Będzie się można również dowiedzieć w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, jakie rynki są perspektywiczne dla eksportu w branży farmacji i biotechnoloigii, w jaki sposób mierzyć się z barierami w dostępie do rynków pozaunijnych, jak zabezpieczyć swój eksport lub go sfinansować, a także jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.

Warsztaty skierowane są do firm z branży farmacji i biotechnologii z dominującym udziałem polskiego kapitału, które prowadzą działalność na terenie naszego kraju. Celem akceleratora branżowego jest wsparcie innowacji w branżach strategicznych.

Szczegółowe informacja można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

JUBILEUSZOWA KONFERENCJA START-UPOWA

O WYSTĄPIENIACH PUBLICZNYCH W BIZNESIE

Za nami kolejne wyjątkowe spotkanie. Po pierwsze, było ono jubileuszowe bo 20, a po drugie, inaugurowało 16 edycję Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Podczas konferencji poruszyliśmy temat wystąpień publicznych w biznesie. Każdy w swoim życiu choć raz musiał przemawiać publicznie. Czy było to w przedszkolu, czy szkole, czy nawet na maturze. W każdym z tych przypadków odczuwaliśmy lęk. Jedni odczuwali go bardziej, inni mniej, ale uczucie strachu na myśl o wystąpieniu przed większą liczbą osób nie jest nam obce, a wręcz przeciwnie, każdemu dobrze znane. O tym jak wejść odważnie na scenę, bez paraliżującego lęku, a z tremą, która nas motywuje eksperci z Toastmasters: Joanna Fifielska, Jos Muller, Aleksandra Jasińska-Kloska opowiedzieli nam w Młynach Rothera.

Oto kilka praktycznych rad od nich:

 • dobre przygotowanie. Musimy zadać sobie podstawowe pytania: co chcemy powiedzieć i jak? Zanotujmy w punktach ważne informacje, które chcemy przekazać słuchaczom,
 • energia mówcy. Nawet dobrze przygotowana prezentacja nie wypadnie dobrze jeśli wygłosimy ją ospale. Bądźmy naturalni, z dobrą energią bo to ona udziela się widowni,
 • rozgrzej się i weź łyk wody. Przed wejściem na scenę zrób kilka przysiadów, podskoków, wymachów rękoma, w ten sposób zmobilizujesz swoje ciało do działania, a łyk wody spowoduje, że głos podczas mowy nie będzie się łamał,
 • i ostatnia, najważniejsza rada: ćwiczenie czyni mistrza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konferencji!

Jos Muller na tle uczestników konferencji
Aleksandra Jasińska-Klosk na tle uczestników konferencjia
Joanna Fifielska na tle uczestników konferencji
4 osoby siedzące w fotelach przed publicznicznością dyskutujący o wystąpieniach publicznych

Women of IT – konferencja

Świat nowych technologii jest osiągalny dla każdego, a kobiet jest w nim stanowczo za mało.

NOKIA Bydgoszcz zaprasza Uczennice, Studentki oraz Kobiety zainteresowane pracą w IT na 7 już edycję Konferencji Women of IT, która odbędzie się 23 listopada 2023 o godz.9.00 w Hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy. W tym roku równolegle będzie można śledzić wydarzenie online. Udział jest bezpłatny.

Konferencja podzielona jest na 4 panele, podczas których 16 prelegentek wygłosi wystąpienia motywacyjne i techniczne. Będzie można poznać inspirujące kobiety z Nokii, z lokalnych uczelni wyższych i z Mamo Pracuj. Tegoroczna nowość to ekskluzywne sesje mentorskie f2f.

Szczegółowa agenda oraz link do rejestracji znajduje się na stronie wydarzenia.

Odwiedź Targi Pracy Offerty

17 edycja

23 listopada przedstawiciele największych firm z Bydgoszczy i regionu pojawią się na kolejnej edycji Targów Pracy Offerty. W HSW Immobile Łuczniczka szukać będą pracowników z różnym stażem i doświadczeniem – studentów, absolwentów i specjalistów z różnych branż.

Targi Pracy Offerty to jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w województwie kujawsko-pomorskim. Od 2007 roku organizatorem spotkań jest Porozumienie Bydgoskich Biur Karier, skupiające przedstawicieli 6 uczelni wyższych: Collegium Medicum UMK, Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, Politechniki Bydgoskiej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Wyższej Szkoły Bankowej i Wyższej Szkoły Gospodarki. Projekt jest jedynym tego typu eventem organizowanym przez największe – publiczne i niepubliczne uczelnie działające w Bydgoszczy – co od lat czyni go unikalnym na skalę regionu.

Kilka tysięcy zainteresowanych poszukiwaniem lub zmianą pracy – tyle osób każdego roku odwiedza średnio bydgoskie Targi Pracy Offerty. Świetną renomę wydarzenia zauważyli również pracodawcy, których z roku na rok jest na płycie Łuczniczki coraz więcej. Tegoroczna lista wystawców jest imponująca – do największych i najbardziej rozpoznawalnych firm, dołączają agencje pośrednictwa pracy, urzędy i instytucje, między innymi, policja, wojsko i służba więzienna.

Podobnie, jak w latach poprzednich podczas targów nie zabraknie też konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, warsztatów i spotkań z fachowcami, którzy doradzą jak rozpocząć własną działalność gospodarczą, czy jak zbierać zawodowe doświadczenie, by zostać zauważonym przez pracodawców. Będzie też okazja, by skonsultować swoje CV z ekspertami i wykonać profesjonalny makijaż wraz ze zdjęciem do CV. Na odwiedzających czekają imprezy towarzyszące i szereg pokazów – ratownictwa medycznego, samoobrony, sztuk walki. Mieszkańców miasta i regionu, a w szczególności mieszkanki – organizatorzy zapraszają na debatę pt. „Kariera jest kobietą”, której celem jest pokazanie rynku pracy i możliwości rozwoju zawodowego z perspektywy kobiet.

Targi odbywają się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy i w partnerstwie z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego.

Wstęp i wszystkie atrakcje są bezpłatne, a więcej szczegółów można znaleźć przechodząc na stronę wydarzenia lub obserwując progil na Facebooku.

Wystaw się na stoisku narodowym w Meksyku

EXPO manufactura

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza do udziału w największych targach branży produkcyjnej w Meksyku – Expo Manufactura. Wydarzenie odbędzie się w dniach 31 stycznia – 2 lutego 2024 roku w Monterrey (stan Nuevo León).

Obecność na stoisku PAIH zapewnia możliwość:

 • zaprezentowania autorskich produktów i rozwiązań,
 • wykorzystania wspólnej przestrzeni do spotkań z kontrahentami,
 • skorzystania z merytorycznego i językowego wsparcia ekspertów Zagranicznego Biura Handlowego.

Udział w targach jest bezpłatny. Koszty logistyczne, tj. spedycji towarów i materiałów reklamowych, transportu, ubezpieczenia osób i produktów, noclegu, wyżywienia itp. pokrywa przedsiębiorca. Zapraszamy do udziału w Expo Manufactura i współtworzenia Polskiego Stoiska Narodowego PAIH.

Expo Manufactura to największe wydarzenie branży produkcyjnej w Meksyku. Targi gromadzą ponad 7000 dostawców rozwiązań technologicznych, produktów i usług, których obecnie potrzebują duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Podczas tegorocznej edycji obecni będą producenci reprezentujący branże: motoryzacyjną, aeronautyczną, urządzeń medycznych, części samochodowych, maszyn produkcyjnych.

Szczegółowe informacje oraz regulamin znajdują się na stronie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

NATO Polish Industry Day

konferencja organizowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii

21 listopada 2023 r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbędzie się konferencja NATO Polish Industry Day 2023. Skierowana jest do polskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem współpracy z poszczególnymi agencjami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – NATO. Rejestracja trwa do 16 listopada.

Współpraca z NATO obejmuje szeroki aspekt branżowy, przede wszystkim:

 • usług IT,
 • infrastruktury krytycznej,
 • infrastruktury informatycznej,
 • ochrony cyberprzestrzeni,
 • usług biurowych,
 • usług budowlanych,
 • usług szkoleniowych,
 • usług transportowych
 • usług magazynowych,
 • usług doradczych,
 • wsparcia misji pokojowych
 • uzbrojenia,
 • towarów i usług codziennego użytku.

Na konferencji obecni będą przedstawiciele agencji zakupowych NATO: NCIA, NSPA i ZIOPT, którzy przedstawią plany rozwojowe i zakupowe oraz zasady współpracy z NATO. Z kolei MON i PFR zaprezentują instrumenty wsparcia nowych technologii dla NATO oraz ekosystem akceleracji przedsiębiorstw dla NATO.

Agenda konferencji oraz link do rejestracji dostępny jest na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Translate »