Blog Archives


Akcja Akceleracja!

Akcja_akceleracja_baner_www (002)

Myślisz o założeniu własnej firmy? „Akcja Akceleracja!” to program Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oferujący praktyczną ścieżkę wsparcia dla osób pragnących prowadzić działalność gospodarczą i które chcą profesjonalnie przygotować się do roli przedsiębiorcy. „Akcja Akceleracja!” składa się z czterech kroków.

Pierwszym z nich jest to udział w „Spotkaniu z przedsiębiorczością – jak założyć i rozwinąć własną firmę”, podczas którego można się dowiedzieć, gdzie na lokalnym rynku szukać wsparcia na własny biznes. Spotkania te organizowane są przez BARR w partnerstwie z innymi instytucjami otoczenia biznesu z regionu, dzięki czemu uczestnicy mają najświeższe informacje na temat dostępnych instrumentów z „pierwszej ręki”.

Drugi krok polega na stopniowym zdobywaniu kompetencji przydatnych w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Biorąc udział w szkoleniach uczestnicy mają okazję wygenerować własny pomysł na biznes, opracować jego model, stworzyć biznesplan i dowiedzieć się, jak dopełnić formalności związanych z zarejestrowaniem działalności gospodarczej.

Krok trzeci to sprawdzenie teorii w praktyce, czyli symulacja prowadzenia biznesu, w trakcie której można przekonać się czy mamy „żyłkę” do prowadzenia biznesu i czy jesteśmy w stanie skutecznie działać w warunkach rynkowej konkurencji.

Ostatnim elementem programu są cieszące się dużą frekwencją konferencje „Start-Up Bydgoszcz!”, które poszerzają biznesową wiedzę uczestników, dostarczają przykładów dobrych praktyk, ułatwiają networking oraz pomagają budować lokalną społeczność młodych przedsiębiorców. To zarazem szansa dla tych bardziej doświadczonych w biznesie, by zaprezentować swoje pomysły i osiągnięcia czy podzielić się cennymi wskazówkami. Każdej edycji tego wydarzenia towarzyszy inna tematyka, a sala konferencyjna zawsze wypełnia się po brzegi.

Z oferowanej ścieżki wsparcia do tej pory skorzystało już kilkadziesiąt osób. Jak udział w „Akcji Akceleracja!” pomógł dotychczasowym uczestnikom w postawieniu swoich pierwszych kroków w biznesie?

Więcej informacji o „Akacji Akceleracja” znajdziesz w zakładce Zostań Przedsiębiorcą.

Jeśli chcesz wziąć udział w kompleksowej ścieżce przygotowującej do otwarcia własnego biznesu, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

REFERENCJE

Co mówią uczestnicy Akcji Akceleracja!?

Akcja Akceleracja!
W OBIEKTYWIE

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

logo Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

8-14 listopada 2021

8-14 listopada 2021 roku odbędzie się XIV edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – międzynarodowego projektu promującego świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie inicjatyw biznesowych. Impreza organizowana jest od 2008 roku w ponad 170 państwach świata. Także w tym roku Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego została regionalnym koordynatorem inicjatywy w województwie kujawsko-pomorskim. Więcej informacji oraz listę wydarzeń w danym roku można sprawdzić na stronie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Najważniejsze informacje:

W tym roku wydarzenia będą odbywały się pod hasłem „Biznes jutra”.

Skąd wybór takiego tematu? Po poprzedniej edycji, której przebieg i tematyka – co oczywiste – zdominowana została przez kwestie związane z pandemią Covid-19 i jej wpływem na przedsiębiorców i ich działalność, w tym roku chcemy zaprosić Was do dyskusji o tym, co dalej.

Marszałek Województwa Kujawsko-POmorskiego Piotr Całbecki
Herb Bydgoszczy

Prezydent Miasta Bydgoszczy
Rafał Bruski

Herb Grudziądza

Prezydent Grudziądza
Maciej Jan Glamowski

Herb Inowrocławia

Prezydent Miasta Inowrocławia
Ryszard Brejza

Herb Włocławka

Prezydent Włocławka
Marek Wojtkowski

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2021 baner

Partnerem ŚTP może zostać każdy, komu zależy na rozwoju społecznym i gospodarczym naszego kraju. Zapraszamy do udziału samorządy, stowarzyszenia i organizacje biznesowe, wyższe uczelnie, urzędy pracy, inkubatory przedsiębiorczości, instytucje otoczenia biznesu, media oraz firmy.

  • zarejestrowania organizowanego wydarzenia na stronie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości poprzez platformę konfeo.com,
  • poinformowania uczestników, że wydarzenie odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,
  • umieszczenia logotypu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w miejscu organizowanego wydarzenia w dowolnej formie (kolorowy wydruk na kartce A4, logotyp na prezentacji wyświetlanej podczas wydarzenia, rollup, ulotka itp.) lub w prezentacjach online’owych.
  1. Zorganizuj przynajmniej jedno wydarzenie, w czasie trwania Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego celem będzie promocja przedsiębiorczości w naszym regionie.
  2. Zarejestruj się na ogólnopolskiej stronie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w charakterze partnera i dodaj swoje wydarzenie.
  3. Prześlij do Koordynatora Regionalnego z BARR szczegółowe informacje dotyczące Twojego wydarzenia, podając datę, godzinę, temat i miejsce wydarzenia oraz logotyp swojej organizacji na adres maciej.gorecki@barr.pl.
  4. Po wydarzeniu podziel się z nami swoimi doświadczeniami. Chętnie zamieścimy relacje z Twoich wydarzeń.

Forma wydarzenia w ramach ŚTP może obejmować: szkolenia, warsztaty, debaty, spotkania z przedsiębiorcami, wykłady z zakresu przedsiębiorczości, konferencje, dni otwarte w firmach, konkursy, happeningi i wiele innych aktywności (także organizowanych online).

Aktualnie do 29.10.2021 r. trwa nabór partnerów, którzy będą zamieszczać swoje wydarzenia na platformie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Lista wydarzeń pojawi się w listopadzie 2021 r.  na stronie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i jest na bieżąco aktualizowana do czasu zakończenia projektu (14.11.2021 r).

Regionalny Koordynator ŚTP w województwie kujawsko-pomorskim

Maciej Górecki, tel. 885 550 233; mail: maciej.gorecki@barr.pl

 

Szkoła Biznesu

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego rokrocznie realizuje projekt „Szkoła Biznesu”, którego celem jest poszerzanie wiedzy i rozwijanie kompetencji zawodowych przedsiębiorców oraz ich pracowników. Przez cały rok realizowane są bezpłatne szkolenia, warsztaty i seminaria (także w formie online), poświęcone ważnym sferom prowadzenia działalności gospodarczej, m.in.: zmianom w przepisach prawa, regulacjom podatkowym czy zagadnieniom z zakresu zarządzania, sprzedaży i promocji firmy.

Realizację „Szkoły Biznesu” wspierają liczni partnerzy BARR, wśród których znajdują się lokalne instytucje otoczenia biznesu, urzędy, organizacje pozarządowe oraz firmy.

Świąteczne uśmiechy

Świąteczne uśmiechy - bydgoscy przedsiębiorcy dzieciom

Akcję „Świąteczne uśmiechy” realizujemy rokrocznie, w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami na rzecz podopiecznych świetlicy prowadzonej przez Zespół Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy. W okolicach listopada zachęcamy do przekazania na ten cel podarunków, które mogłyby doposażyć szpitalną świetlicę. Każdorazowo uzgadniamy bieżące zapotrzebowanie i publikujemy listę artykułów, które można dostarczyć. Jesteśmy przekonani, że każda forma wsparcia wywoła dziecięcy uśmiech i umili małym pacjentom chwile spędzone w szpitalu.

Zainicjowana w 2016 roku akcja charytatywna z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. Dzięki ofiarności bydgoskich firm, ich pracowników, a także osób prywatnych, w poprzednich edycjach naszej akcji udało się zebrać i przekazać wiele produktów, które przydały się w szpitalnej świetlicy nie tylko w okresie świątecznym, ale służyły dzieciom przez cały rok. Inicjatywa okazała się też wartościowa dla samych przedsiębiorstw, będąc okazją do zaangażowania się nawet niewielkich organizacji i ukazania szlachetnej strony bydgoskiego biznesu. W ramach podziękowań za wsparcie i udział w akcji, firmy otrzymały od dzieci własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.

Świąteczne uśmiechy
W OBIEKTYWIE

Konferencje „Start-up Bydgoszcz!”

„Start-Up Bydgoszcz!” to cykl konferencji organizowanych przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego, skierowany do osób posiadających innowacyjne pomysły na biznes oraz tych, którzy już prowadzą swoją firmę i chcą podzielić się swoim doświadczeniem lub zainspirować do dalszego rozwoju.

Spotkania poszerzają biznesową wiedzę uczestników, dostarczają przykładów dobrych praktyk, ułatwiają networking oraz pomagają budować lokalną społeczność młodych przedsiębiorców. To zarazem szansa dla osób bardziej doświadczonych w biznesie, by zaprezentować swoje pomysły i osiągnięcia czy podzielić się cennymi wskazówkami.

Każda edycja konferencji „Start-Up Bydgoszcz!” to inny temat. Do tej pory uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o konsekwencjach pandemii koronawirusa dla biznesu, kompetencjach miękkich przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, różnych formach promocji swojej firmy, możliwościach rozwoju lokalnej branży IT czy o nowoczesnych trendach wykorzystywanych w branży HR.

Doradztwo zawodowe

Jeśli zastanawiasz się na jakie iść studia, myślisz o zmianie zawodu i chcesz dobrze przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych – sprawdź siebie w testach kompetencji zawodowych i kwestionariuszach zainteresowań. Przez cały rok możesz wziąć udział w akcji przygotowanej przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego i Wojewódzki Urząd Pracy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy.

Doradca zawodowy w wirtualnym pokoju omówi z Tobą wyniki i ułatwi podjęcie decyzji dotyczącej kolejnych etapów Twojej kariery zawodowej. To jednak nie koniec – wyślij ekspertowi także swój list motywacyjny i CV, a dowiesz się jak przygotować go by był atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy.

Jeśli zaś myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, możesz wziąć udział w badaniu Twojego proprzedsiębiorczego potencjału i sprawdzić jakie kompetencje pomogą Ci w prowadzeniu swojego biznesu.

Bydgoski PIXEL z Medalem Europejskim za Smart Taryfę PixBee

Bydgoska spółka PIXEL została wyróżniona przez Business Center Club Medalem Europejskim za wdrożenie Smart Taryfy PixBee, tj. inteligentnego systemu poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską. Firma wprowadza też na rynek kolejne innowacyjne produkty, wpisujące się w ideę Smart City.

Oferując system poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską, PIXEL wprowadził w swych mobilnych automatach biletowych inteligentny system rozliczenia za przejazdy, polegający m.in. na wykorzystaniu dynamicznego kalkulatora opłat taryfowych. Oznacza to, że pasażer podróżujący komunikacją miejską w mieście, w którym PIXEL wdrożył Smart Taryfę PixBee, nie musi znać najkorzystniejszej taryfy dla siebie, gdyż system zrobi to za niego. Finalna kwota rozliczenia wyliczana jest na podstawie liczby i czasu przejazdów oraz stref taryfowych, w których następowały wejścia i wyjścia z pojazdów w ciągu dobry rozliczeniowej. Szybki przepływ pasażerów oraz najbardziej korzystna oferta za przejazdy powodują, że zarówno operator transportu, jak i podróżujący, widzą benefity z tego typu rozwiązania, co w efekcie zachęca pasażerów do jak najczęstszego korzystania z komunikacji miejskiej.

Dowiedz się więcej o Smart Taryfie PixBee

W tym tygodniu firma PIXEL wprowadziła także na rynek kolejny innowacyjny produkt, wpisujący się w nowoczesny system poboru opłat, tj. kasownik z funkcją zarówno kasowania biletów papierowych, jak i kupowania biletu elektronicznego. Urządzenie posiada wbudowany „beacon”, dzięki czemu pasażer w szybki sposób jest w stanie sprawdzić obowiązującą taryfę w mieście oraz informacje o trasie przejazdu.

Więcej informacji o kasowniku biletów elektronicznych i papierowych NV1 na stronie firmy PIXEL

Promocja Bydgoszczy podczas The BSS Forum i Gali Outsourcing Stars

24 czerwca 2021 roku odbyła się doroczna konferencja organizowana przez Pro Progressio – The BSS Forum, będąca okazją do dzielenia się najlepszymi praktykami biznesowymi z obszarów działalności operacyjnej przedsiębiorstw, zasobów ludzkich oraz miejskiego otoczenia biznesu w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (BSS).

Tym razem hasłem przewodnim The BSS Forum było „Back to the Business”. Eksperci skupili się na najważniejszych trendach i wyzwaniach, przed jakimi staje sektor BSS w Polsce na przełomie kolejnego dziesięciolecia. Na wydarzenie złożyło się aż 15 niezależnych sesji dyskusyjnych, zorganizowanych w formule online, które ułożone zostały w trzy bloki tematyczne: Biznes, HR oraz Lokalizacje dla biznesu. W dyskusjach prelegenci powrócili do omówienia fundamentów sektora w obecnej rzeczywistości, a także poruszyli tematykę lokalizacji na centra operacyjne, kwestie wyzwań kadrowych, zagadnienia prawne oraz aspekty związane z rozwojem osobistym.

Tego samego dnia, po konferencji, odbyła się Gala Outsourcing Stars, która uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń networkingowych sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Tegoroczna Gala ponownie zgromadziła w jednym miejscu czołowych przedstawicieli branży BPO/SSC. Wydarzenie miało miejsce w Warszawie, na otwartym powietrzu, na terenie Elektrowni Powiśle. Była to pierwsza okazja do tego typu spotkania w formie stacjonarnej od ponad piętnastu miesięcy.

W wydarzeniu nie zabrakło także udziału Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która aktywnie promowała gospodarczy potencjał naszego miasta, zabiegając o pozyskanie części planowanych projektów inwestycyjnych do Bydgoszczy. Z rynku napływają zaś pozytywne informacje, wciąż powstają nowe miejsca pracy w sektorze BSS oraz rysują się dobre perspektywy na najbliższe 24 miesiące pod kątem podejmowania kolejnych projektów inwestycyjnych.

Dowiedz się więcej o bydgoskim sektorze BPO/SSC

Gala Outsourcing Stars 2021 zorganizowana przez Pro Progressio

Politechnika w Bydgoszczy

23 czerwca 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od momentu jej ogłoszenia. Zmiana nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską nastąpi – 1 września 2021 r.

Gratulujemy!

Wsparcie na rozwój przedsiębiorstwa – lipcowe konsultacje online

Poszukaj wsparcia dla swojej firmy! Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych spotkań online z pracownikiem Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w ramach „Akcji Konsultacja”. Uruchamiamy zapisy na lipcowe terminy.

„Akcja Konsultacja” to stała inicjatywa Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która pozwala na sprawne i bezpieczne odbywanie konsultacji online w zakresie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorstwa. Zapraszamy na indywidualne spotkania online z pracownikiem naszej Agencji, który przedstawi aktualne możliwości uzyskania wsparcia w postaci tzw. pożyczek unijnych, a także produkty finansowe Agencji Rozwoju Przemysłu i Banku Gospodarstwa Krajowego.

W trakcie konsultacji online można:

  • dowiedzieć się, z którego funduszu pożyczkowego lub poręczeniowego skorzystać,
  • poznać proces kredytowania.

Kto może wziąć udział w „Akcji Konsultacja”?

Konsultacje przeznaczone są zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą na terenie Bydgoszczy, szukających rozwiązań z wykorzystaniem unijnych produktów finansowych – przede wszystkim pożyczek unijnych.

Niedawno informowaliśmy lokalnych przedsiębiorców o możliwości przygotowania się do aplikowania o pożyczki płynnościowe oraz bony na cyfryzację. Nabory mogą ruszyć już w III kwartale 2021 r. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie pożyczką płynnościową w poprzedniej edycji, warto przygotować się do działania wcześniej.

Jak skorzystać z konsultacji online?

Chęć uczestnictwa w konsultacji należy zgłosić poprzez wypełnienie ankiety online. Przedstawiciel BARR zaproponuje termin konsultacji. Każdy zarejestrowany przedsiębiorca otrzyma link dostępu do wirtualnego pokoju online wraz z dalszą instrukcją postępowania.

Dowiedz się więcej i skorzystaj z „Akcji Konsultacja”!

Translate »