Blog Archives


Zgłoś firmę na polskie stoisko narodowe na Feira Hospitalar

Organizatorem stoiska jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Zapraszamy polskich przedsiębiorców do wzięcia udziału w Polskim Stoisku Narodowym podczas targów medycznych Feira Hospitalar 2024 w dniach 21˗24 maja 2024 r., w Sao Paulo (Brazylia). Obejmują one całość szeroko rozumianego sektora medycznego, począwszy od materiałów do analiz i farmacji, poprzez wszelkiego typu urządzenia medyczne, wyposażenie laboratoriów, technologie medyczne, rehabilitację, aż do ratownictwa medycznego. Udział w stoisku jest bezpłatny.

Formularz należy wypełnić w języku angielskim do dnia 25 marca 2024 r.

Szczegółowe informacje oraz formularz  zgłoszenia ostępny jest na stronie organizatora.

Współpraca gospodarcza z partnerami włoskimi

Cykl spotkań: Wtorki z Eksportem

Zapraszamy przedsiębiorców sektora MŚP z województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w szkoleniu stacjonarnym z cyklu Wtorki z Eksportem – „Współpraca gospodarcza z partnerami włoskimi”. Szkolenie organizowane jest przez ośrodek Enterprise Europe Network przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., we  współpracy z Włoską Izbą Handlowo- Przemysłową w Polsce.

Termin i czas szkolenia: 27 lutego 2024 r., godz. 10:00-13:00,

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ul. Włocławska 167, Toruń.

Dlaczego Włochy?

Włochy są trzecią gospodarką Unii Europejskiej i strefy euro (po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE) i 9. państwem na świecie pod względem PKB w ujęciu nominalnym. (według wstępnych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego za 2023 r.). W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Europe Attractiveness Survey 2023 opracowanym przez firmę konsultingową E&Y Włochy uplasowały się na 7. miejscu spośród 20 analizowanych krajów europejskich. Włochy to rynek ok 60 mln ludzi i stanowią dla Polski 4. co do wielkości rynek zbytu (4,9% udziału w rynku), plasują się też na 5. miejscu wśród głównych dostawców (4,7%). Polska zajmuje zaś 8. miejsce na liście odbiorców włoskich towarów (3,2%) i 9. wśród dostawców (2,7%).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Podczas spotkania eksperci przedstawią aspekty ekonomiczne rozwijania współpracy gospodarczej na rynku włoskim, omówią specyfikę włoskiego rynku, a także przedstawią praktyczne informacje dotyczące możliwości eksportowych dla polskich przedsiębiorców oraz logistyczno-transportowe aspekty współpracy gospodarczej z przedsiębiorcami włoskimi.

Szczegółowy program oraz formularz zgłoszenia znajduje się na stronie organizatora.

Bydgoszcz wyróżniona w raporcie fDi Intelligence

European Cities and Regions of the Future 2024

Bydgoszcz kolejny raz została wyróżniona w raporcie „European Cities and Regions of the Future 2024”. Jest to flagowy ranking fDi najbardziej obiecujących kierunków inwestycyjnych w całej Europie.  Porównuje europejskie miasta i regiony pod względem ich mocnych stron gospodarczych, finansowych i biznesowych. Analiza opracowana została przez fDi Intelligence – portal internetowy należący do grupy Financial Times.

Bydgoszcz znalazła się w pierwszej dziesiątce wśród średnich miast europejskich w dwóch kategoriach: FDI Strategy oraz Cost Effectiveness.

Wysokie miejsce Bydgoszczy jest wyrazem budowy efektywnej strategii pozyskiwania inwestorów w zakresie fDi (foreign direct investment – bezpośrednich inwestycji zagranicznych).

Aby stworzyć krótką listę europejskich miast i regionów przyszłości 2024, dział fDi Intelligence Financial Times zebrał dane za pomocą specjalistycznych narzędzi online FDI – fDi Benchmark i fDi Markets, a także innych źródeł. Dane zebrano dla 509 lokalizacji (330 miast, 141 regionów i 38 LEP), w pięciu kategoriach: Economic Potential (Potencjał gospodarczy), Human Capital and Lifestyle (Kapitał ludzki i styl życia), Cost Effectiveness (Efektywność kosztowa), Connectivity and Business Friendliness (Łączność i Przyjazność dla biznesu). Ponadto zebrano ankiety w ramach szóstej kategorii, Strategia BIZ, dla której nadesłano 117 zgłoszeń. W tej kategorii lokalizacje przedstawiły szczegółowe informacje na temat swojej strategii promowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które zostały następnie ocenione przez panel sędziowski fDi.

Pełen raport dostępny jest na stronie magazynu fDi Intelligence.

Webinarium: Branża spożywcza w krajach LATAM

Brazylia, Chile, Kolumbia i Meksyk

20 lutego o godz. 15.00 Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) organizuje bezpłatne webinarium nt. branży spożywczej w krajach latynoamerykańskich – Meksyk, Brazylia, Chile i Kolumbia.

Podczas webinarium dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się sektor spożywczy w Brazylii, Chile, Kolumbii i Meksyku,
 • jakie trendy konsumenckie i zwyczaje żywieniowe można spotkać na tych rynkach,
 • jak wyglądają regulacje produktów spożywczych w krajach LATAM.

Szkolenie poprowadzą:

 • Paulo Szeptycki, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w São Paulo,
 • Karolina Orlandi, Business Development Manager, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w São Paulo,
 • Adam Pejcha, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Santiago de Chile,
 • Ewelina Poleszak, Business Development Manager, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Santiago de Chile,
 • Dorota Siry, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Bogocie,
 • Patrycja Staszewska, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Meksyku,
 • Ewelina Badziak, Business Development Manager, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Meksyku.

Szkolenie będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora.

Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoś fimę na polskie stoisko narodowe na Foodexpo

Targi branży meblarskiej i HoReCa

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zaprasza przedsiębiorców branży meblarskiej i sektora HoReCa do udziału w targach Foodexpo. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 marca 2024 r., w Herning, Dania. Udział w stoisku jest nieodpłatny. Koszty logistyczne, tj. spedycji towarów i materiałów reklamowych, transportu, ubezpieczenia osób i produktów, noclegu, wyżywienia itp. pokrywa przedsiębiorca.

Foodexpo to trzydniowa impreza targowa, organizowana co dwa lata w centrum targowo-konferencyjnym MCH składającym się z aż 8 hal wystawienniczych. Wśród wystawców znajdą się zarówno producenci żywności, napojów, wyposażenia hoteli i restauracji, tekstyliów i odzieży roboczej dla gastronomii, zastaw stołowych i opakowań gastronomicznych, jak i oświetlenia, urządzeń oraz mebli dla sektora HoReCa. Poprzednia edycja wydarzenia przyciągnęła przeszło 22 000 odwiedzających z 28 krajów.

Zgłoszenia przyjmowane są do 19 lutego 2024 r.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz rejestracyjny  dostępny jest na stronie PAIH.

Podcasty o eksporcie

Odkrywaj nowe możliwości eksportowe, słuchając podcastów Trade On AIR

Zapraszamy do słuchania 10-odcinkowej serii podcastów Trade On AIR, w których eksperci z Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowiadają o specyfice biznesu na poszczególnych rynkach. Około półgodzinne rozmowy prowadzone przez red. Pawła Olszowika to wirtualna – choć głęboko osadzona w realiach – podróż po krajach i kontynentach: zaskakująca, interesująca, ale przede wszystkim obfitująca w ekspercką wiedzę o warunkach prowadzenia biznesu w różnych zakątkach świata.

Tematyka podcastów:

 • Niemcy, Szwajcaria, Liechtenstein: Klucze do sukcesu
 • Afrykański Horyzont: Odkrywaj Możliwości Biznesowe w Kenii i Nigerii
 • Szlakiem Zatoki Perskiej: Eksploracja Rynków Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 • Tajemnice Wschodniego Giganta: Handel i Inwestycje w Chinach i Hong Kongu
 • Bogactwo Archipelagu: Eksploracja Rynku Indonezyjskiego
 • Perełki Azji Południowo-Wschodniej: Biznesowe Możliwości na Filipinach
 • Wschodnia Harmonia: Biznesowe Wyzwania i Możliwości w Japonii
 • Eksploracja Północy: Biznesowe Perspektywy w Kanadzie
 • Biznesowy American Dream: Rynki i Możliwości w USA
 • Eksportowe Ścieżki: Twoja Firma w Sercu Ameryki Łacińskiej

Podcasty dostępne są na portalu promocji eksportu trade.gov.pl.

Seminarium nt. rynku brazylijskiego

Wydarzenie stacjonarne w Warszawie z możliwością dołączenia online

Polsko – Portugalska Izba Gospodarcza organizuje 27 lutego br. o godz. 14.15 bezpłatne seminarium nt. rynku brazylijskiego, które odbędzie się w Centrum Relacyjnym Santander Bank Polska mieszczącym się w Warszawie, ul.  Jana Pawła II 17. Wydarzenie jest organizowane przy współpracy z ambasadą Brazylii oraz Santander Bank.  Seminarium odbędzie się w formie stacjonarnej, jednak dla firm spoza Warszawy istnieje możliwość zapewnienia uczestnictwa online. Prowadzone będzie w języku polskim i angielskim, bez tłumaczenia.

Agenda wydarzenia:

 • 14:15 – Rejestracja i networking
 • 14:45 – Wystąpienie Ambasadora Brazylii w Polsce, Pana Haroldo de Macedo Ribeiro
 • 15:00 – ApexBrasil: wspieranie innowacji i inwestorów wchodzących na rynek brazylijski – Pan Felipe Lanna Verillo, dyrektor ds. inwestycji w ApexBrasil i pan Guarani Martins de Morais, dyrektor ds. inwestycji w ApexBrasil – Europe (online)
 • 15:20 – Prawne aspekty prowadzenia biznesu w Brazylii – Pan Neil Montgomery, Partner w Montgomery (online)
 • 15:45 – Przegląd i perspektywy rynku brazylijskiego: jak Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza wspiera polskie firmy w Brazylii – Pan Wojciech Baczyński, Dyrektor Generalny, Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC)
 • 16:00 – Panel: Studium przypadku polskich inwestycji w Brazylii – Docplanner, pierwszy polski jednorożec – Pan Piotr Biało, CFO w Docplanner (moderacja: Wojciech Baczyński)
 • 16:20 – Jak Santander Bank może wesprzeć polskie firmy w Brazylii – Pan Piotr Kucharski, Dyrektor Bankowości Międzynarodowej i Pan Robert Fedorowicz, Community Manager w Santander Bank Polska
 • 16:40 – Q&A / Networking / Bufet z brazylijskimi specjałami

Szczegółowe informacje oraz link do rejestracji znajdują się na stronie wydarzenia. 

Seminarium jest także dobrym przygotowaniem przez ewentualnym uczestnictwem w misji do São Paulo organizowanej także przez Izbę w dniach 6 – 11 kwietnia 2024 r.

Bliższe informacje o tej misji można znaleźć na stronie organizatora tj. Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.

Jak pozyskać zamówienie i podpisać umowę – procedura uzyskania zamówienia krok po kroku

szkolenie dla przedsiębiorców i osób zatrudnionych w sektorze MŚP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z firmą Polski Instytut Rozwoju Sp. z o.o organizuje w Bydgoszczy szkolenie dla przedsiębiorców z sektora MŚP i osób zatrudnionych w tym sektorze pt. „Jak pozyskać zamówienie i podpisać umowę – procedura uzyskania zamówienia krok po kroku. Szkolenie praktyczne dla wykonawców”, które odbędzie się 13 lutego 2024 r. w Hotelu Holiday Inn w godz. 9.00-16.00. Wydarzenie poprowadzi trener, radca prawny mec. Łukasz Mackiewicz. 

Szkolenie składa się z następujących obszarów tematycznych:

 1. Kluczowe regulacje prawne (prawo zamówień publicznych, dyrektywy UE, Kodeks cywilny, ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów);
 2. Specyfikacja Warunków Zamówienia (SWZ) z perspektywy wykonawcy (możliwość wpływania wykonawcy na treść SWZ; skutki złożenia oferty przy braku reakcji wykonawcy na nieścisłości w treść SWZ);
 3. Jak uniknąć błędów i nieprawidłowości w składanych ofertach? Pozacenowe kryteria oceny ofert. Analiza ofert innych wykonawców;
 4. Projekt umowy, klauzule niedozwolone – analiza projektu umowy na etapie składania oferty jako niezbędny element wyceny;
 5. Unieważnienie postępowania przez zamawiającego – konsekwencje dla wykonawcy.

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

PAIH organizuje polskie stoiska narodowe

Zostań wystawcą na zagranicznych targach

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zaprasza firmy do udziału w polskim stoisku narodowym podczas targów:

 1. Lotniczo-kosmiczne – FIDAE, które odbędą się w dniach 9-14 kwietnia 2024 r. w Santiago de Chile. Formularze zgłoszeniowe przyjmowane będą do 23 lutego 2024 r. Udział w polskim stoisku narodowym jest bezpłatny.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na stronie PAIH.

Bliższe informacje o targach można znaleźć przehodząc na oficjalną stronę targów FIDAE.

 1. Sektora spożywczego – ANTAD, które odbędą się w dniach 12-14 marca br. w Guadalajara (Meksyk). Formularze rejestracyjne przyjmowane będą do 28 lutego 2024 r. Udział w polskim stoisku narodowym jest bezpłatny.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na stronie PAIH.

Bliższe informacje o targach można znaleźć przechodząc na oficjalną stronę wydarzenia.

 1. Sektora spożywczego – ANUGA SELECT, które odbędą się w dniach 9-11 kwietnia br. w São Paulo (Brazylia). Rejestracja potrwa do 23 lutego 2024 r. Uczestnictwo w polskim stoisku narodowym jest bezpłatne.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na stronie PAIH.

Bliższe informacje o targach można znaleźć przechodząc na oficjalną stronę wydarzenia.

Zabezpieczanie ryzyka walutowego w firmie

Szkolenie w formule hybrydowej

Zapraszamy przedsiębiorców sektora MŚP z województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w szkoleniu pn.: „Zabezpieczanie ryzyka walutowego w firmie”, które odbędzie się 6-7 grudnia w formule hybrydowej — pierwszy dzień stacjonarnie w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, drugi dzień online. Organizatorem wydarzenia jest Enterprise Europe Network przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., przy współpracy z Domem Maklerskim AFS.

Szkolenie adresowane jest do osób, które osobiście przeprowadzają transakcje wymiany walut w swoich firmach (sprzedaż waluty z eksportu oraz zakup waluty na płatności importowe), lub do osób nadzorujących takie transakcje wymiany walut, a także osób zajmujących się kwestiami

Prelegenci zaprezentują swoje metody od „kuchni”, wypracowane na przestrzeni 25 lat działalności na rynku walutowym. Opowiedzą na temat bieżącej sytuacji na rynku EUR/PLN, EUR/USD oraz USD/PLN, przekażą informacje na temat rachunkowości zabezpieczeń oraz omówią metody księgowego i kasowego zarządzania ryzykiem walutowym.

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY.

Szczegółowe informacje, agenda oraz formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Translate »