Blog Archives


Szkolenie z platformy Access2Markets

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie organizowane przez Komisję Europejską pt. „Access2Markets Seminar”,  które odbędzie 26 września br. godz. 10:00-12:00. Skierowane jest ono przede wszystkim do biznesu: mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także: organizacji, izb, stowarzyszeń biznesowych, organizacji promujących handel, ministerstw, agencji oraz innych jednostek administracji zajmujących się handlem międzynarodowym.

Szkolenie obejmie prezentację platformy Access2Markets. Baza ta obejmuje następujące główne narzędzia:

 • Mój asystent handlowy dla towarów: informacje eksportowo-importowe dotyczące taryf, podatków oraz formalności importowych, procedur (dokumentów) celnych,
 • Mój asystent handlowy: dostęp do usług i inwestycji,
 • Mój asystent handlowy: Access2Procurement,
 • ROSA (narzędzie samooceny spełniania reguł pochodzenia w preferencyjnych umowach handlowych UE-kraje trzecie),
 • bariery w handlu, inwestycjach, usługach,
 • Single Entry Point – zgłaszanie do KE barier w handlu na rynkach krajów trzecich, problemów związanych z zrównoważonym rozwojem (np. przestrzeganie praw pracowniczych) i GSP,
 • preferencyjne umowy handlowe UE-kraje trzecie,
 • statystyki w handlu UE- kraje trzecie, wewnątrz UE,
 • instrumenty ochrony rynku (TDI),
 • SMEs Helpdesk.

Szkolenie jest bezpłatne i odbywać się będzie w formule online. Prowadzone będzie głównie w języku angielskim, jak również w kilku językach krajów UE (włoski, hiszpański, portugalski, fiński i szwedzki).

Szczegółowe informacje znajduje się na stronie dedykowanej szkoleniu.

Zapisz się na szkolenie przechodząc do formularza rejestracji.

Pracownik z niepełnosprawnością. Wademekum dla przedsiębiorcy

Szkolenie ZUS

Bydgoski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie pt. „Pracownik z niepełnosprawnością. Wademekum dla przedsiębiorcy” obejmujące zagadnienia, które są przedmiotem zainteresowania  pracodawców, służb kadrowo-płacowych i  HR. Spotkanie odbędzie się online 27 września 2023 r. godz. 10.00, za pośrednictwem Platformy Cisco Webex Meeting.

W ramach szkolenia odbędą się prelekcje:

 • Niezdolność do pracy i niepełnosprawność w aspekcie braku ograniczeń zatrudnienia — dr Jerzy Kąkol, Główny Lekarz Orzecznik Oddziału ZUS w Bydgoszczy,
 • Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych — Tomasz Kamiński, doradca personalny w Wojewódzkim Zespole ds. orzekania o Niepełnosprawności,
 • Szeroko o aktywizacji, zarządzaniu i zatrudnieniu Osób z Niepełnosprawnościami i „moście”, który tworzymy — Michał Świerczyńsk, specjalista ds. Rynku Pracy w Fundacji Aktywizacja,
 • Pomoc ze środków PFRON dla pracodawców zatrudniających lub chcących zatrudnić Ozn — Piotr Kopyciński, PFRON,
 • Dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. Dobre praktyki – przedstawiciel przedsiębiorców,
 • panel dyskusyjny.

Chęć udziału można zgłosić do 22 września br. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do pracy jadę rowerem!

Dołącz do akcji. Zgłoś swoją firmę

Pracujesz w firmie lub prowadzisz przedsiębiorstwo, którego pracownicy dojeżdżają do pracy rowerem? Chcesz zmotywować współpracowników do aktywności w drodze do pracy, a przy okazji zapewnić im dobrą zabawę z nutką rywalizacji? Koniecznie weź udział w akcji „Do pracy jadę rowerem”.

Zapraszamy do udziału w nowej rywalizacji przeznaczonej dla firm zlokalizowanych na terenie Metropolii Bydgoszcz oraz ich pracowników. Akcja odbywać się będzie od 16 września do 15 października br. Rywalizacja zostanie przeprowadzona za pomocą bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta.

Firma, która chce przystąpić do zabawy, powinna wysłać zgłoszenie na adres mailowy aktywna@um.bydgoszcz.pl (nazwę, nip/krs,  i adres firmy, nazwę która ma widnieć w aplikacji, dane kontaktowe do koordynatora, opcjonalnie przesłać logo/grafikę firmy). W tytule wiadomości prosimy wpisać „Zgłoszenie do pracy jadę rowerem”.

Dla najlepszych: rowerzystki i rowerzysty w kategorii open przeznaczone są nagrody – licznik rowerowy Garmin Edge 530, za drugie i trzecie miejsce – zestawy gadżetów promocyjnych z logo Aktywne Miasta. Z kolei dla najlepszej firmy – lokalny pakiet sponsorski o wartości 15.000,00 zł podczas wydarzenia Rowerowa Stolica Polski 2024.

Szczegółowe informacje oraz regulamin akcji znajdują się na stronie Aktywna Bydgoszcz.

plakat Rowerem do pracy

PAIH Forum Biznesu

Tu zaczyna się eksport. Poland. Business Forward

4-5 października 2023 r. odbędzie się Forum Biznesu „Tu zaczyna się eksport. Poland. Business Forward” organizowane w Warszawie na Stadionie Narodowym PGE przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH).

Forum Biznesu to wydarzenie organizowane dla sektora MŚP i jego partnerów – przedstawicieli regionów oraz instytucji rozwoju. To przestrzeń dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, szukają nowych rozwiązań i pomysłów. Szczególnie dla tych, którzy planują lub już rozpoczęli ekspansję na zagraniczne rynki. To niepowtarzalna okazja do osobistego spotkania z ekspertami z ponad 70 rynków zagranicznych, otrzymania praktycznej wiedzy i kontaktów biznesowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje, agenda oraz formularz rejestracji znajduje się na stronie Organizatora.

Warsztaty dla firm z sektora IT/ICT

Akcelerator dla branży IT/ICT

14 i 15 września odbędą się bezpłatne warsztaty online nt. możliwości wsparcia finansowego i instytucjonalnego dla firm z sektora technologii telekomunikacyjnych w ich międzynarodowej ekspansji organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Projekt skierowany jest do firm z branż technologii informatycznych (IT) i technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT), które prowadzą działalność na terenie naszego kraju i eksportują swoje produkty lub są zainteresowane wejściem na rynki zagraniczne. Akcelerator branżowy skierowany jest do przedsiębiorstw z dominującym udziałem polskiego kapitału. Jego celem jest także wsparcie innowacji w branżach strategicznych wskazanych w rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada m.in. wzrost innowacyjności polskiej gospodarki.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się:

 • o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przemysłu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.AFundusz Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
 • w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, jakie rynki są perspektywiczne dla eksportu branży, w jaki sposób mierzyć się z barierami w dostępie do rynków poza unijnych, jak zabezpieczyć swój eksport lub go sfinansować, jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.

Nabór potrwa do 8 września 2023 r.

Szczegółowe informacje, agenda i formularz zgłoszenia znajduje się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Portal kujawy-pomorze.info

Regionalny portal informacyjny

Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju uruchomił nowy, regionalny portal informacyjny ─ kujawy-pomorze.info. Skupia się on na tematyce gospodarczej, zawiera wyszukiwarkę ofert wsparcia dla biznesu (szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw) oraz dodatkowo dystrybuuje treści w formie e-wydania.

Zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi informacjami na stronie portalu kujawy-pomorze.info.

Zachęcamy również do polubienia konta kujawy-pomorze.info na Facebooku.

Konferencja biznesowa PERSPEKTYWY JUTRA

Działając dziś, buduj skuteczność jutra

14 września w Fabryce Lloyda odbędzie się konferencja biznesowa PERSPEKTYWY JUTRA „Działając dziś, buduj skuteczność jutra”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kujaw i Pomorza, które działa od ponad 12 lat i skupia aktualnie blisko 50 przedsiębiorców. Wydarzenie to skierowane jest do osób, które chcą być na bieżąco z najnowszymi trendami i patrzeć szerzej i dalej. Będzie to świetna okazja do nawiązania nowych relacji, pozyskania kontaktów, a także poznania osobiście Prelegentów.

Konferencja obejmuje 5 prelekcji specjalistów z różnych obszarów, które wspólnie mają dać odpowiedź na pytanie – Jak działać skutecznie w biznesie? Uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji dr. Macieja Kaweckiego (sztuczna inteligencja i innowacje), Jakuba Biela (marketing i promocja), Rafała Rasmusa (przywództwo i zarządzanie ludźmi), Agnieszki Soińskiej (motywacja i determinacja), Adam Kokoszkiewicz (e-commerce i aplikacje). A wszystko to w atmosferze przedsiębiorczości, otwartości i networkingu.

Zapraszamy:
• mikro, małych średnich i dużych przedsiębiorców,
• specjalistów od reklamy i marketingu, specjalistów od PR,
• managerów, którzy zarządzają ludźmi,
• specjalistów sprzedaży i zarządzających sprzedażą.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego objęła konferencję patronatem.

Szczegółowe informacje oraz agenda dostępne są na stronie konferencji.

Zostań Liderem Innowacji Pomorza i Kujaw 2023!

Konkurs dla firm z województwa kujawsko-pomorskiego

Zapraszamy do udział w XV edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw, którego celem jest promowanie i wyróżnienie naukowców oraz przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego stawiających na wiedzę, innowacje oraz nowoczesne technologie.

Zgłoszenia przyjmowane będą wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego do 6 października 2023 r., dostępnego na stronie internetowej organizatora tj. Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne.

Ocenie podlegają innowacje nie starsze niż 2 pełne lata kalendarzowe poprzedzające dzień zgłoszenia do konkursu w jednej z kategorii:

 • mikroprzedsiębiorstwo;
 • małe przedsiębiorstwo;
 • średnie przedsiębiorstwo.
 • przedsiębiorstwo akademickie;
 • jednostka naukowa/zespół badawczy;

 Laureaci konkursu otrzymają:

 • Tytuł „Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw”, i wyróżnienia w każdej z powyższych kategorii;
 • Nagrody Specjalne oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów konkursu;
 • Dodatkowo projekty, docenione w drodze konkursu wzorem lat ubiegłych, znajdą się również w publikacji: INNOWACJE W KUJAWSKO-POMORSKIEM.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się w dniu 7 listopada 2023 roku. Szczegółowe informacje dotyczące Gali wręczenia nagród zostaną podane wkrótce.

Bydgoszcz jest jednym z najlepszych miast do życia w Polsce

Bydgoszcz zajmuje 6. miejsce

Business Insider Polska sprawdził jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce. Pod uwagę wzięto 3 wskaźniki ekonomiczne i 3 pozafinansowe aspekty życia w 16 miastach wojewódzkich. Bydgoszcz uplasowała się na 6 miejscu. Na czele rankingu znalazł się Poznań.

W rankingu wzięto pod uwagę trzy kluczowe wskaźniki ekonomiczne – stopę bezrobocia, średnie wynagrodzenie i dostępność mieszkań w 16 miastach wojewódzkich oraz trzy aspekty pozafinansowe – dostęp do lekarza na NFZ, przestępczość i jakość powietrza. Wszystkie miasta otrzymywały punkty – jeden za pierwsze miejsce w danym kryterium i 16 za ostatnie. Suma dawała zwycięzcę rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Liderem jest Poznań (28 pkt), Katowice (39 pkt) i Opole (42 pkt).

Bydgoszcz otrzymała w sumie 48 punktów i zajęła 6 miejsce. Najwyższe, trzecie miejsce, nasze miasto zajmuje pod względem dostępności mieszkań (cena mieszkań z drugiej ręki). Dobrze wypadamy pod względem niskiego bezrobocia (7. miejsce w rankingu), dostępności lekarza w NFZ (8. lokata) i poziomu przestępczości (9. pozycja).

Cały ranking dostępny jest na stronie Business Inseder.

Wyszukiwarka ofert wsparcia dla firm

Baza ofert wsparcia finansowego oraz pozafinansowego

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej stworzyła narzędzie, dzięki któremu każdy przedsiębiorca może odnaleźć dopasowane do indywidualnych potrzeb oferty dofinansowania działalności. BiznesPortal.pl to kompleksowa wyszukiwarka ofert wsparcia finansowego oraz pozafinansowego.

BiznesPortal.pl to baza, która gromadzi informacje o środkach dostępnych w ramach funduszy europejskich, międzynarodowych oraz programów krajowych. Przedsiębiorcy znajdą w niej również informacje o dostępnych preferencyjnych kredytach, pożyczkach, gwarancjach finansowych i ulgach podatkowych. Wyszukiwarka pozwala w prosty i szybki sposób dopasować konkretne oferty do potrzeb przedsiębiorców. Pod jednym adresem zebrane zostały informacje o narzędziach finansowych, które oferują przedsiębiorstwom Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju S.A., instytucje rządowe i samorządowe. Dzięki integracji z rejestrami państwowymi, bazami i systemami innych podmiotów publicznych (KRS, CEiDG, REGON, SUDOP) umożliwia przedsiębiorcom szybkie pozyskanie informacji o aktualnych formach wsparcia. Narzędzie pozwala na sprofilowanie ofert pod konkretne oczekiwania firm. Przedsiębiorca wpisując swój NIP uzyska informacje o możliwościach wsparcia dopasowanych do wielkości firmy, branży, w której działa oraz jej lokalizacji.

Przejdź na stronę wyszukiwarki i znajdź wsparcie dla firmy.

Translate »