Blog Archives


Targi Polagra 2023

RELACJE BIZNESOWE ZE SMAKIEM

27 września rozpoczęły się Międzynarodowe Targi POLAGRA, uczestniczy w nich niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów. Na targach obecni są przedstawiciele  gmin wchodzących w skład stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz oraz Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zachęcający do inwestowania w naszym regionie.

POLAGRA to miejsce prezentacji produktów odpowiadających potrzebom konsumentów, nowych technologii pozwalających utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa w produkcji żywności, a także rozwiązań, które usprawniają prace obiektów gastronomicznych i noclegowych. Wspólnym mianownikiem jest smak wokół którego budowane są nowe relacje biznesowe warunkujące rozwój branży i promocję polskiej żywności zagranicą.

Razem z targami POLAGRA rozpoczęły się również kuchenne zmagania finalistów w konkursie Kulinarnego Pucharu Polski oraz w Master Baker, w którym od czwartku do piątku finaliści przedstawiać będą swoje kulinarne umiejętności w 4 kategoriach: zawodowcy, uczniowie, amatorzy i członkowie Kół Gospodyń Wiejskich.

Przedstawiciel Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego uczestniczył w targach i zachęcał do inwestowania w naszym mieście.

Bieżące relacje z kolejnych dni można przeczytać na stronie targów POLAGRA.

Szklane dzrwi hali, wejście na targi, nad mini wisi billboard witamy
kilka stoisk wystawowych i spacerujący goście

Warsztaty dla firm medycznych i artykułów higienicznych

Bezpłatne warsztaty wspierające internacjonalizację polskich firm

12 i 13 października 2023 r. odbędą się bezpłatne warsztaty online przeznaczone są dla firm z branży sprzętu medycznego i artykułów higienicznych, które prowadzą działalność na terenie naszego kraju i eksportują swoje produkty lub są zainteresowane wejściem na rynki zagraniczne.

Uczestnicy dowiedzą się podczas nich o wsparciu  finansowym i instytucjonalnym jakie oferuje m.in. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A czy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zainteresowani zasięgną wiedzy również o tym jak wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, jakie rynki są perspektywiczne dla eksportu branży, w jaki sposób mierzyć się z barierami w dostępie do rynków pozaunijnych czy jak zabezpieczyć swój eksport lub go sfinansować.

Nabór trwa do 6 października 2023 r.

Szczegółowa agenda oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Blu Game Show Poland 2023: więcej niż e-sport

Największe wydarzenie e-sportowe w północnej Polsce!

W dniach 29-30 września Bydgoszcz stanie się centrum e-sportu i technologii. Gamingowe widowisko odbędzie się na Hali Sportowo-Widowiskowej Immobile Łuczniczka. Organizatorzy postawili na dwie gry turniejowe: ponownie na legendarne CS:GO oraz premierowo na najpopularniejszą grę sportową na świecie – FIFA 2023. Zapisy na eliminacje online trwają! Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i mnóstwo nagród rzeczowych.

Blu Game Show Poland 2023 to także imponujące expo i liczne strefy tematyczne. Bydgoską Łuczniczkę wypełnią stoiska wystawców z branży IT i nowoczesnych technologii. Pojawią się firmy z branży fantasy, fandomu, a także kolorowego świata anime i mangi. Fani cosplayu mogą spodziewać się profesjonalnych występów utalentowanych cosplayerów, którzy ożywią postacie z ulubionych gier. Partnerzy wydarzenia zadbają o unikalne atrakcje na swoich stoiskach, odpowiednie dla uczestników targów w różnym wieku. Można spodziewać się nie tylko technologicznych gadżetów największych marek sprzętów gamingowych, ale także rozgrywek w planszówki, czy retro gry na konsolach, jak również takich militarnych smaczków jak symulatory strzelania. Przed halą będzie można spróbować rozmaitego jedzenia z food trucków i skorzystać z reszty atrakcji takich jak wystawa aut.

Podczas Blu Game Show Poland 2023 pojawi się także Biznes Zone – przestrzeń do networkingu i rozmów biznesowych. W części merytorycznej, dla głodnych wiedzy – panele dyskusyjne z ekspertami wybranych branż. Nowe kontakty będzie można nawiązać także w czasie spotkań B2B ramach giełdy kooperacyjnej w formule hybrydowej (on-site i online) organizowanej we współpracy z IoT North Poland Hub.

Rozgrywki będzie można śledzić dzięki transmisji na żywo. Zapraszamy na www.esport.blustreamtv.pl.

Trzecia edycja Blu Game Show Poland jest organizowana przez BluSpace, operatorem wydarzenia jest BluStreamTV Sp. z o.o.

Szkolenie z platformy Access2Markets

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie organizowane przez Komisję Europejską pt. „Access2Markets Seminar”,  które odbędzie 26 września br. godz. 10:00-12:00. Skierowane jest ono przede wszystkim do biznesu: mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także: organizacji, izb, stowarzyszeń biznesowych, organizacji promujących handel, ministerstw, agencji oraz innych jednostek administracji zajmujących się handlem międzynarodowym.

Szkolenie obejmie prezentację platformy Access2Markets. Baza ta obejmuje następujące główne narzędzia:

  • Mój asystent handlowy dla towarów: informacje eksportowo-importowe dotyczące taryf, podatków oraz formalności importowych, procedur (dokumentów) celnych,
  • Mój asystent handlowy: dostęp do usług i inwestycji,
  • Mój asystent handlowy: Access2Procurement,
  • ROSA (narzędzie samooceny spełniania reguł pochodzenia w preferencyjnych umowach handlowych UE-kraje trzecie),
  • bariery w handlu, inwestycjach, usługach,
  • Single Entry Point – zgłaszanie do KE barier w handlu na rynkach krajów trzecich, problemów związanych z zrównoważonym rozwojem (np. przestrzeganie praw pracowniczych) i GSP,
  • preferencyjne umowy handlowe UE-kraje trzecie,
  • statystyki w handlu UE- kraje trzecie, wewnątrz UE,
  • instrumenty ochrony rynku (TDI),
  • SMEs Helpdesk.

Szkolenie jest bezpłatne i odbywać się będzie w formule online. Prowadzone będzie głównie w języku angielskim, jak również w kilku językach krajów UE (włoski, hiszpański, portugalski, fiński i szwedzki).

Szczegółowe informacje znajduje się na stronie dedykowanej szkoleniu.

Zapisz się na szkolenie przechodząc do formularza rejestracji.

Pracownik z niepełnosprawnością. Wademekum dla przedsiębiorcy

Szkolenie ZUS

Bydgoski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie pt. „Pracownik z niepełnosprawnością. Wademekum dla przedsiębiorcy” obejmujące zagadnienia, które są przedmiotem zainteresowania  pracodawców, służb kadrowo-płacowych i  HR. Spotkanie odbędzie się online 27 września 2023 r. godz. 10.00, za pośrednictwem Platformy Cisco Webex Meeting.

W ramach szkolenia odbędą się prelekcje:

  • Niezdolność do pracy i niepełnosprawność w aspekcie braku ograniczeń zatrudnienia — dr Jerzy Kąkol, Główny Lekarz Orzecznik Oddziału ZUS w Bydgoszczy,
  • Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych — Tomasz Kamiński, doradca personalny w Wojewódzkim Zespole ds. orzekania o Niepełnosprawności,
  • Szeroko o aktywizacji, zarządzaniu i zatrudnieniu Osób z Niepełnosprawnościami i „moście”, który tworzymy — Michał Świerczyńsk, specjalista ds. Rynku Pracy w Fundacji Aktywizacja,
  • Pomoc ze środków PFRON dla pracodawców zatrudniających lub chcących zatrudnić Ozn — Piotr Kopyciński, PFRON,
  • Dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. Dobre praktyki – przedstawiciel przedsiębiorców,
  • panel dyskusyjny.

Chęć udziału można zgłosić do 22 września br. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Atos otworzył w Bydgoszczy centrum innowacji

BTIC (Business Technology & Innovation Center) to miejsce spotkań, wymiany pomysłów i doświadczeń

W czwartek, 14 września br. otwarte zostało pierwsze w Polsce centrum innowacji firmy Atos. BTIC (Business Technology & Innovation Center) to miejsce spotkań, wymiany pomysłów i doświadczeń. W sumie takich centrów firma na całym świecie 7. W otwarciu wziął udział zastępca prezydenta Michał Sztybel.

BTIC (Business Technology & Innovation Center) – to wyjątkowa przestrzeń do spotkań, ułatwiająca wymianę innowacyjnych technologii, rozwiązań i pomysłów. Zajmuje powierzchnię ok. 400 m kw. na X piętrze budynku TETA na terenie Biznes Parku przy Kraszewskiego.
To siódme centrum innowacji stworzone przez firmę Atos na świecie, a zarazem pierwsze w Polsce. Dotychczasowe działają w: Amsterdamie, Londynie, Paryżu, Wiedniu, Monachium i Chennai (Madras – Indie).

– Jestem dumny, że nasza firma wprowadza kolejne innowacje w regionie i jest liderem tego projektu. Mam nadzieję, że BTIC stanie się nie tylko miejscem spotkań biznesu, ale też punktem startowym dla wielu nowych projektów, skłaniającym do kreatywności, innowacyjności i wymiany doświadczeń – mówił podczas Robert Wichłacz, członek zarządu Atosa. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z usług BTICa– dodał.

Centrum pokazuje doświadczenie i zaangażowanie w byciu zaufanym doradcą cyfrowym dla klientów Atos. Oferta tego miejsca skierowana jest również do środowiska zewnętrznego. Centrum umożliwia poznanie najnowszych technologii, ale także doświadczenie w sposób realny, jak zespół Atos może wesprzeć konkretny biznes. Korzystając z usług Centrum można współpracować z ekspertami, aby przeprowadzić burzę mózgów i zaprojektować rozwiązania oraz dokonać weryfikacji koncepcji przygotowanych specjalnie na potrzeby danej firmy. Innymi słowy, wizyta w BTIC jest szyta na miarę dla każdego klienta indywidualnie. Przed wizytą omawiane są potrzeby klienta i wyzwania stojące przed nim.

Warto wiedzieć:
Atos tworzy ponad 52 000 pracowników z całego świata. Misją Atosa jest pomoc w projektowaniu przestrzeni informatycznej przyszłości. Firma dostarcza dostosowane rozwiązania dla wszystkich sektorów rynku w 69 krajach.
W Polsce Atos działa od ponad 23 lat. Zatrudnia prawie 7 000 osób w 6 miastach: Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Gdańsku.

przecięcie wstęgi

materiał Urzędu Miasta Bydgoszczy

Do pracy jadę rowerem!

Dołącz do akcji. Zgłoś swoją firmę

Pracujesz w firmie lub prowadzisz przedsiębiorstwo, którego pracownicy dojeżdżają do pracy rowerem? Chcesz zmotywować współpracowników do aktywności w drodze do pracy, a przy okazji zapewnić im dobrą zabawę z nutką rywalizacji? Koniecznie weź udział w akcji „Do pracy jadę rowerem”.

Zapraszamy do udziału w nowej rywalizacji przeznaczonej dla firm zlokalizowanych na terenie Metropolii Bydgoszcz oraz ich pracowników. Akcja odbywać się będzie od 16 września do 15 października br. Rywalizacja zostanie przeprowadzona za pomocą bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta.

Firma, która chce przystąpić do zabawy, powinna wysłać zgłoszenie na adres mailowy aktywna@um.bydgoszcz.pl (nazwę, nip/krs,  i adres firmy, nazwę która ma widnieć w aplikacji, dane kontaktowe do koordynatora, opcjonalnie przesłać logo/grafikę firmy). W tytule wiadomości prosimy wpisać „Zgłoszenie do pracy jadę rowerem”.

Dla najlepszych: rowerzystki i rowerzysty w kategorii open przeznaczone są nagrody – licznik rowerowy Garmin Edge 530, za drugie i trzecie miejsce – zestawy gadżetów promocyjnych z logo Aktywne Miasta. Z kolei dla najlepszej firmy – lokalny pakiet sponsorski o wartości 15.000,00 zł podczas wydarzenia Rowerowa Stolica Polski 2024.

Szczegółowe informacje oraz regulamin akcji znajdują się na stronie Aktywna Bydgoszcz.

plakat Rowerem do pracy

ABSL Summit 2023

LEAD THE WAY, STAY AHEAD

Trwa ABSL Summit – jedno z najważniejszych wydarzeń sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej, analizujących globalne trendy i ich wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny. W tym roku konferencja odbywa się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Tematykę wyznacza hasło „Lead the Way, Stay Ahead”.

Dyskusje w trakcie ABSL Summit toczą się w tematach odporności biznesu i jego zdolności do budowania konkurencyjności, wytyczania ścieżki rozwoju w niepewnym otoczeniu geopolitycznym i ekonomicznym oraz potrzebie i umiejętności adaptacji do wyzwań związanych m.in. z technologią czy zmianami społecznymi.

Miasto Bydgoszcz reprezentują przedstawiciele Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Szczegółowe informacje znajdują sie na stronie wydarzenia. 

PAIH Forum Biznesu

Tu zaczyna się eksport. Poland. Business Forward

4-5 października 2023 r. odbędzie się Forum Biznesu „Tu zaczyna się eksport. Poland. Business Forward” organizowane w Warszawie na Stadionie Narodowym PGE przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH).

Forum Biznesu to wydarzenie organizowane dla sektora MŚP i jego partnerów – przedstawicieli regionów oraz instytucji rozwoju. To przestrzeń dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, szukają nowych rozwiązań i pomysłów. Szczególnie dla tych, którzy planują lub już rozpoczęli ekspansję na zagraniczne rynki. To niepowtarzalna okazja do osobistego spotkania z ekspertami z ponad 70 rynków zagranicznych, otrzymania praktycznej wiedzy i kontaktów biznesowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje, agenda oraz formularz rejestracji znajduje się na stronie Organizatora.

Warsztaty dla firm z sektora IT/ICT

Akcelerator dla branży IT/ICT

14 i 15 września odbędą się bezpłatne warsztaty online nt. możliwości wsparcia finansowego i instytucjonalnego dla firm z sektora technologii telekomunikacyjnych w ich międzynarodowej ekspansji organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Projekt skierowany jest do firm z branż technologii informatycznych (IT) i technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT), które prowadzą działalność na terenie naszego kraju i eksportują swoje produkty lub są zainteresowane wejściem na rynki zagraniczne. Akcelerator branżowy skierowany jest do przedsiębiorstw z dominującym udziałem polskiego kapitału. Jego celem jest także wsparcie innowacji w branżach strategicznych wskazanych w rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada m.in. wzrost innowacyjności polskiej gospodarki.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się:

  • o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przemysłu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.AFundusz Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
  • w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, jakie rynki są perspektywiczne dla eksportu branży, w jaki sposób mierzyć się z barierami w dostępie do rynków poza unijnych, jak zabezpieczyć swój eksport lub go sfinansować, jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.

Nabór potrwa do 8 września 2023 r.

Szczegółowe informacje, agenda i formularz zgłoszenia znajduje się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Translate »