Bydgoszcz - turystycznie

To idealne miejsce dla tych, którzy lubią wyjść poza schemat, chcą odkrywać prawdziwe miasta z prawdziwymi ludźmi i doświadczyć czegoś niezwykłego” – przekonują organizatorzy konkursu European Best Destinations, w którym Bydgoszcz znalazła się w 2020 roku wśród 10 najlepszych europejskich celów podróży.

Bydgoszcz bywa nazywana polskim „małym Amsterdamem”, bo podobnie jak ta europejska stolica, urzeka wodnymi kaskadami, bulwarami czy wyspą na rzece. Zbudowana na założeniach urbanistycznych miasta-ogrodu w malowniczej dolinie Brdy, dziś sięga aż po brzegi szeroko rozlanej Wisły. Nad przepływającą przez centrum Bydgoszczy Brdą można zaczerpnąć zdrowego relaksu i pozytywnej energii. Tu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe, przyciągające mieszkańców oraz gości z całego świata. Od stuleci to właśnie rzeka, stymuluje dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny miasta, kreując jego charakter, dając mieszkańcom swoiste poczucie wspólnoty oraz budując tożsamość tego miejsca.

Sercem Bydgoszczy jest jej wyjątkowy urbanistyczny skarb – Wyspa Młyńska. Położona zaledwie kilka kroków od Starego Rynku, otoczona wodą, ceniona przez bydgoszczan oraz gości, unikatowa przestrzeń natury, rekreacji i kultury. Malowniczy klimat stwarzają kamienice Bydgoskiej Wenecji, zrewitalizowane budynki zabytkowych Młynów Rothera oraz imponujący widok na trzy kamienne kręgi Opery Nova. Woda, kładki, zadbana zieleń, piękniejące kamienice i nowoczesne zabudowania mariny, odbijające się w lustrze rzeki – wszystko to wraz z liczną rzeszą mieszkańców i turystów oraz organizowanych tu zwykle plenerowych wydarzeń kulturalnych i sportowych, tworzy niezwykłą atmosferę bydgoskiej wyspy rzecznej.

Bydgoszcz daje doskonałą okazję do pospacerowania wśród architektonicznych pereł secesyjnej zabudowy. Bydgoskie Śródmieście zawdzięcza swój niepowtarzalny kształt wybitnemu architektowi – Józefowi Święcickiemu. Jest on twórcą wielu budynków, jak narożna kamienica przy Placu Wolności czy słynny hotel „Pod Orłem”. Swoim urokiem przyciąga także willowa dzielnica Sielanka z urzędem stanu cywilnego, będąca od wielu lat świadkiem wzruszeń wielu par. Wartą odwiedzenia jest też sąsiednia dzielnica muzyczna, otoczona parkami, pomnikami i gmachami obiektów kultury wysokiej, które stanowią o wyjątkowym architektonicznie klimacie miasta. Wśród tak zachwycających zabudowań odnaleźć można także najbardziej charakterystyczne symbole miasta – to słynna bydgoska „Łuczniczka” oraz pomnik-fontanna „Potop”, oba dłuta wybitnego artysty, Ferdynanda Lepckego. Bydgoszcz to również przepiękne budynki sakralne. Znajduje się tu m.in.: późnogotycka Katedra św. Marcina i Mikołaja, Kościół Bernardynów należący do najstarszych zabytków Bydgoszczy, gotycko-renesansowy Kościół Klarysek czy wreszcie Bazylika św. Wincentego à Paulo, wzorowana na rzymskim Panteonie.

Bydgoszcz zawdzięcza swój niesamowity klimat nie tylko pięknym budynkom, ale także szumowi spiętrzonej wody, jazom, śluzom, mostom, nabrzeżom i bulwarom. Tereny nadrzeczne od początku istnienia grodu nad Brdą były miejscem jego intensywnego rozwoju. Obecnie Bydgoszcz jest jednym z liderów w Polsce w zakresie rewitalizacji i przywracania tych terenów mieszkańcom. Bydgoski Węzeł Wodny, część międzynarodowej drogi wodnej E70, wraz z Wyspą Młyńską są istotnym wyróżnikiem miasta, a wiele zabytków i symboli Bydgoszczy powstało na przestrzeni wieków właśnie nad wodą. Dziś w lustrze rzeki przeglądają się zarówno zabytkowe obiekty – będące znakiem rozpoznawczym miasta bydgoskie spichrze, monumentalny budynek Poczty Polskiej czy kościół farny, jak i nowoczesne budynki – biurowce, hotele, apartamentowce, obiekty sportowe i kulturalne, Opera Nova, tzw. Szklane Spichrze czy bydgoska marina. Wzdłuż nabrzeży lokują się także coraz częściej nowe inwestycje deweloperów, w postaci atrakcyjnych nieruchomości biurowych czy mieszkaniowych, a dzięki inwestycjom miasta w przebudowę bulwarów nad Brdą czy rewitalizację parku nad Starym Kanałem Bydgoskim, bydgoszczanie zyskują kolejne miejsca rekreacji i wypoczynku.

Dodatkowo rozbudowana sieć dróg wodnych sprzyja rozwojowi turystyki wodnej. Atrakcją miasta są m.in. napędzane energią słoneczną tramwaje wodne, kursujące po Brdzie w okresie letnim. Brda żyje też ruchem wioślarzy, kajakarzy, wielbicieli rowerów wodnych, a w swoje progi zapraszają barki z muzeami i kawiarniami czy domki na wodzie, oferujące wyjątkową formę noclegu w centrum Bydgoszczy. Związki miasta z wodą podkreśla także najnowszy symbol Bydgoszczy – „Przechodzący przez rzekę”, rzeźba autorstwa Jerzego Kędziory, balansująca na linie nad rzeką Brdą, w pobliżu mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Od stuleci mieszkańcy Bydgoszczy spoglądali na wodę, jak na trakt transportowy, źródło energii oraz kluczowy element w procesie produkcyjnym. Fenomen bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego polega na umiejętności ujarzmienia przez naukę oraz technikę wody, jako żywiołu, oraz czerpania z jej zasobów na wiele różnych sposobów. Dziś historie ludzi, miejsc i urządzeń hydrotechnicznych, wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą, tworzą wyjątkowy Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, w którym każde z miejsc i opowieści splata ze sobą losy bydgoskich rzemieślników, przedsiębiorców oraz społeczników, mających wpływ na historię rozwoju lokalnego przemysłu i rzemiosła.

Tętniące życiem centrum Bydgoszczy to nie tylko główne ulice, deptaki i place. To także boczne uliczki i zaułki, oferujące wiele nietypowych, a zarazem klimatycznych miejsc, które coraz częściej zdobywają uznanie i nagrody w branżowych rankingach czy konkursach. To miejsca, gdzie odnaleźć można alternatywne kawiarnie, niewielkie puby z lokalnym browarem, restauracje serwujące przysmaki z różnych zakątków świata, secesyjną architekturę, kojące dźwięki melodii płynące z okien zabudowań bydgoskiej dzielnicy muzycznej, nietuzinkowe muzea i zabytki hydrotechniki, związane z przemysłową historią miasta, a nawet pełen regionalnych wyrobów bydgoski frymark. Takie miejsca, a przede wszystkim ludzie, których można tu spotkać, tworzą niepowtarzalny klimat Bydgoszczy. Warto go choć na chwilę spróbować i pozwolić sobie zauroczyć się tym miastem, by do niego wracać, a nawet przywiązać się na dłużej.

Bydgoszcz - aktywnie

Sport i rekreacja to ważne składniki brane pod uwagę przy ocenie tzw. jakości życia, która zdaniem biznesowych ekspertów ma coraz większe znaczenie dla dalszego rozwijania inwestycji w polskich miastach. „Work-life balance” to idea aktywnie podejmowana i promowana w Bydgoszczy, która od lat mieni się miastem sportu, wody i zieleni.

Na co dzień miasto oferuje mieszkańcom wspaniałe tereny sprzyjające aktywności fizycznej, jak niezliczone parki, w tym największy w Polsce miejski park Myślęcinek, a także nadrzeczne bulwary, kompleksy sportowe czy urokliwą zieloną przestrzeń Wyspy Młyńskiej, położonej w samym sercu miasta. Bydgoszcz to również miasto, z którego pochodzi lub z którym związało się dotąd już wielu wybitnych sportowców, nieustannie inspirujących swoimi międzynarodowymi sukcesami lokalną społeczność.

Mieszkańcy mogą zadbać o swoją kondycję i dobre samopoczucie korzystając z rozbudowanej infrastruktury sportowej. Mają do dyspozycji m.in. nowoczesną Halę Sportowo-Widowiskową „Łuczniczka”, kompleks sportowy „Zawisza”, tor regatowy na Brdyujściu, lodowisko Torbyd, Aeroklub Bydgoski, korty tenisowe, marinę, a oprócz tego: baseny, stadiony,hale sportowe, pola golfowe, strzelnice, kręgielnie, skateparki, wakepark, tor regatowy, łuczniczy, żużlowy, kartingowy oraz liczne kluby fitness i siłownie. Dla wielbicieli bezemisyjnych dwóch kółek od marca do października działa oferta Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Miejskie rowery wyposażone w miejsca do przewożenia małych pasażerów lub ładunku oferuje także Bydgoskie Centrum Informacji. Dzięki rzece da się tu odczuć wyjątkową atmosferę, sprzyjającą aktywności fizycznej wzdłuż nadrzecznych bulwarów czy poznawaniu uroków miasta z perspektywy kajaka lub roweru wodnego, które dostępne są w wypożyczalni sprzętu wodnego w Przystani Bydgoszcz.

Nie każdy też wie, że Bydgoszcz jest najbardziej „zielonym” miastem w Polsce, gdzie mieszkańcy i turyści na co dzień aktywnie korzystają z licznych terenów zielonych oraz kompleksów leśnych, w tym z Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, w którym działa całoroczne centrum rekreacji, a w nim m.in. akademia golfa, stok narciarski, ścianka do wspinaczki oraz wypożyczalnia rowerów, rolek i deskorolek. Obok licznych tras spacerowych i rowerowych znajdziemy tu Ogród Fauny Polskiej, Ogród Botaniczny, Ośrodek Rekreacji Konnej i park rozrywki. Wokół miasta natomiast wytyczono szlaki turystyczne, a w sąsiedztwie znajdują się liczne rezerwaty przyrody, atrakcje Borów Tucholskich, Doliny Dolnej Wisły czy Zalewu Koronowskiego.

W ostatnich latach w Bydgoszczy regularnie odbywały się dziesiątki renomowanych już w skali kraju, a nawet Europy, imprez sportowych w przeróżnych dyscyplinach, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. W Ogólnopolskich Zawodach Pływackich na Brdzie „Woda Bydgoska”, z czasem i nurtem jednej z najczystszych rzek w kraju zmagają się co roku setki pływaków z całej Polski. Bydgoszcz jest także areną zmagań tysięcy triathlonistów z całej Europy np. podczas organizowanego od kilku lat dorocznego Enea Bydgoszcz Triathlon.

Miasto stało się również inicjatorem ogólnokrajowych zmagań o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zainspirowana projektem European Cycling Challenge sprzed paru lat, Bydgoszcz nie pozwoliła odejść tej idei w niepamięć i rzuciła nowe wyzwanie. Od 2019 r. organizuje ogólnopolską rywalizację miast o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zasady są proste – rowerzyści pobierają specjalną, darmową aplikację, która rejestruje przejechane trasy i ich długości oraz dołączają do rywalizacji, tworząc lub dopisując się do istniejącej grupy ze swojego miasta. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „smart city”, a także motywują się wzajemnie do zdrowej, sportowej rywalizacji, propagującej aktywny tryb życia. Miasto, które zwycięży, otrzymuje przechodni puchar Rowerowej Stolicy Polski, a wartością dodaną dla włodarzy jest szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, czyli dane o najczęściej używanych trasach, przydatne przy planowaniu i projektowaniu infrastruktury rowerowej.

Na bazie wcześniejszych doświadczeń prowadzenia bydgoskiego portalu o tematyce sportowej Aktywna Bydgoszcz oraz organizowania Rowerowej Stolicy Polski, w 2021 roku z inicjatywy Bydgoszczy powstał nowy projekt – Aktywne Miasta. To portal internetowy oraz aplikacja sportowa, będąca wielofunkcyjnym narzędziem dedykowanym osobom aktywnie spędzającym czas. Aplikacja nie tylko mierzy kilometry w ramach kilkunastu różnych dyscyplin, lecz także daje dostęp do innych przydatnych funkcjonalności, ułatwiających wyznaczanie i osiąganie sportowych celów oraz zachęcanie do tego swoich znajomych. Co więcej, wszystkie miasta, które biorą udział w Rowerowej Stolicy Polski otrzymują dostęp do szerszej wersji tej aplikacji, co umożliwia im np. tworzenie gier miejskich, udostępnianie tras swoim użytkownikom, oferowanie zniżek u partnerów z regionu czy zamieszczanie lokalnych informacji rekreacyjno-sportowych.

Bydgoszcz - rowerowo

Szosówką, „góralem” czy może rowerem miejskim… W cieplejszych miesiącach „butikowego” klimatu miasta warto doświadczyć odkrywając Bydgoszcz nie tylko z perspektywy wody, ale i roweru. A jak na „mały Amsterdam” przystało, także tu mieszkańcy kochają ten ekologiczny środek transportu!

Nadrzecznym bulwarem warto udać się do samego centrum miasta. Ścieżką rowerową wzdłuż miejskich arterii i secesyjnych zabudowań, na popołudniową przejażdżkę do ogrodu fauny polskiej w Myślęcinku lub też szlakiem zabytków hydrotechniki, w kojącym cieniu zadrzewień nad Starym Kanałem Bydgoskim. A może tak z plecakiem, niespiesznie, na niedzielny wypad za miasto do urokliwych zakątków Doliny Dolnej Wisły czy innych okolicznych atrakcji Metropolii Bydgoszcz. Od wiosny do jesieni na bydgoskich ulicach i ścieżkach nietrudno spotkać miłośników zdrowego stylu życia i bezemisyjnych dwóch kółek. Ciekawym pomysłem na aktywne zwiedzanie Bydgoszczy jest też na przykład rowerowa gra miejska „Fabrykon”, podczas której gracze podróżują po mieście, rozwiązują zagadki i poznają miejsca związane z dawnym i współczesnym przemysłem bydgoskim.

Godną polecenia jest także rowerowa trasa turystyczna, która wiedzie ze Starego Rynku, przez urokliwą Wyspę Młyńską, tereny parkowe nad Starym Kanałem Bydgoskim, aż po leśne obrzeża miasta. Najpierw pedałujemy z wolna przez czarującą Wenecję Bydgoską, pełną kładek i mostków, a także poprzemysłowych zabudowań, które sprawiają wrażenie jakby wynurzały się z wody. W cieniu rozłożystych kasztanowców dotrzemy do miejsca, gdzie przywitają nas imponujące trzy kręgi gmachu Opery Nova, a chwilę później modernistyczne formy kamienic i kościoła Św. Trójcy.

Dalej wyruszymy w kierunku Starego Kanału Bydgoskiego, który wraz z odrestaurowanymi śluzami i infrastrukturą hydrotechniczną jest niebanalnym zabytkiem techniki. Stamtąd pojedziemy ścieżką wśród drzew, z których wiele to pomniki przyrody, pamiętające jeszcze czasy Napoleona Bonaparte. Ciągiem pieszo-rowerowym dotrzemy wreszcie do zupełnie innej części miasta i zapory wodnej Smukała, gdzie nieopodal elektrowni wodnej, nad brzegiem Brdy, ustawiony został nietypowy pomnik. To kajak z wystającymi z niego wiosłami, upamiętniający spływy Brdą, które odbył tu ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Warto też zatrzymać się na moment na Moście Smukalskim, by podelektować się nadrzecznym krajobrazem, a potem ruszyć do Myślęcinka, gdzie można odprężyć się dłuższą chwilę nad jednym z jeziorek, w ogrodzie botanicznym, wakeparku czy na zielonej polanie „Różopole”.

Naładowani pozytywną energią możemy udać się z powrotem na bydgoską Starówkę, poświęcając jeszcze po drodze odrobinę uwagi takim obiektom, jak: Muzeum Wodociągów, miejski stadion, nowoczesny budynek dworca PKP, jeden z najstarszych istniejących mostów kolejowych w Polsce, czy ponadstuletnia Śluza Miejska, w pobliżu której odsłonięta została niedawno wcześniejsza, unikatowa śluza trapezowa z XIX w.

Przez Bydgoszcz przebiega także kilka szlaków rowerowych, którymi można wybrać się w inne, warte odwiedzenia miejsca w regionie, np. nad Zalew Koronowski, w Bory Tucholskie czy okolice Doliny Dolnej Wisły. Miłośnikom trudnego, piaszczystego terenu i wycieczek w klimacie MTB z pewnością przypadnie do gustu rajd po Puszczy Bydgoskiej. Zaś ci, którzy zechcą nacieszyć oko piękną architekturą z historią w tle, wybiorą się w rowerową podróż w czasie do pałaców i dworków w pobliskim Ostromecku, Lubostroniu czy Skłudzewie.

Z rowerami wiąże się nie tylko dzisiejsza Bydgoszcz, ale też ważna część jej gospodarczej historii. To tu w pierwszej połowie XX w. powstała m.in. Pomorska Fabryka Rowerów Willego Jahra, a tuż po II wojnie światowej rozwijały się słynne Zjednoczone Zakłady Rowerowe „Romet”, które funkcjonowały do lat 90. Wprawdzie dziś to już tylko jeden z elementów bogatego dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy (choć niektóre egzemplarze z bydgoskiej fabryki wciąż można spotkać na ulicach), jednak rowerowy duch nie opuszcza mieszkańców, wciąż napędza to energiczne miasto i prawdopodobnie… przyciągnie do grodu nad Brdą jeszcze wielu ciekawych świata cyklistów.

Bydgoszcz - kulturalnie

Bydgoszcz to miasto, które celebruje kulturę i sztukę. Słynie przede wszystkim z bogactwa kultury muzycznej, a wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu znajdą tu dla siebie miłośnicy teatru, kina, malarstwa, rzeźby, fotografii, historii przemysłu czy militariów i wojskowości. Chętnie podejmuje też rolę gospodarza, nierzadko nowatorskich, imprez przyciągających bydgoszczan oraz gości z całego świata.

To tu mieści się renomowana Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego oraz organizowane są znane na całym świecie festiwale muzyczne i operowe. Bydgoska Opera Nova jest jedną z największych w kraju, a Filharmonia Pomorska, z doskonałą akustyką swojej sali, zaliczana jest do najlepszych w całej Europie. Bydgoszcz to także kultura teatralna, odbywa się tu corocznie jedyny w Polsce Festiwal Prapremier. Wielbicielom malarstwa, grafiki, fotografii i ciekawych eksponatów polecamy bydgoskie muzea i galerie, które imponują bogatymi zbiorami. Bydgoską dumą są ciekawe i nietuzinkowe muzea. Godne polecenia są z pewnością: Europejskie Centrum Pieniądza, obiekty położone na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, szczególnie Eksploseum – skansen niemieckiej architektury przemysłowej z okresu II wojny światowej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Wodociągów, Muzeum Kanału Bydgoskiego czy Muzeum Wojsk Lądowych.

Wydarzenia, które przyciągają międzynarodową publikę to między innymi Bydgoski Festiwal Muzyczny czy Bydgoski Festiwal Operowy. Zwolennicy bardziej kameralnych „spotkań z kulturą” mogą odpocząć od zgiełku i codzienności w bydgoskich klubach muzycznych i kawiarniach artystycznych, gdzie odbywają się liczne koncerty i spotkania z artystami. Każdego roku odbywa się też Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz 53˚N, 18˚E” będący unikatowym przedsięwzięciem łączącym świat żeglarzy, artystów i podróżników. Latem miłośników kultury przyciąga również „Rzeka Muzyki” – pierwszy i jedyny w Polsce cykl koncertów na wodzie z udziałem międzynarodowych artystów. Bydgoszcz to miasto, gdzie kultura mieni się różnymi barwami i przejawia w różnorodnych dźwiękach i obrazach – w wolnym czasie warto odkryć choćby niektóre z nich.

Przykładowe wydarzenia kulturalne w Bydgoszczy to:

  • Festiwal Prapremier – organizowany corocznie, gości prapremierowe spektakle teatrów polskich i europejskich;
  • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego – organizowany od 1961 r. co trzy lata przez Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego przy współudziale Filharmonii Pomorskiej oraz Akademii Muzycznej, którego celem jest upowszechnianie twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. To jeden z pięciu polskich konkursów muzycznych będących członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie oraz Fundacji Alink-Argerich;
  • Bydgoski Festiwal Operowy – organizowany corocznie od 1994 r. jest jedynym w kraju przeglądem najciekawszych przedstawień baletowych i muzycznych;
  • Bydgoski Festiwal Muzyczny – organizowany corocznie, jego głównym celem jest promocja kultury wysokiej ze szczególnym uwypukleniem polskiej twórczości, w tym zapomnianych utworów muzycznych polskich kompozytorów;
  • Bydgoskie Impresje Muzyczne – czyli Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży, to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwal o takiej różnorodności muzycznej. W ciągu kilku dni odbywa się kilkanaście koncertów w salach koncertowych i w plenerze, nie tylko w mieście ale i regionie. Do udziału w festiwalu kwalifikowane są chóry i orkiestry kameralne, zespoły muzyki dawnej, instrumentalne i wokalno-instrumentalne zespoły muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz zespoły folklorystyczne;
  • Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” – jest to znany festiwal wodniaków, podczas którego odbywają się regaty, liczne wystawy, warsztaty, koncerty i happeningi;
  • Festiwal Filmów Animowanych „Animocje” – wydarzenie skoncentrowane na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym;
  • Drums Fusion – bydgoski festiwal, który eksponuje muzyczne osiągnięcia perkusistów, stawiając ich na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów;
  • Bydgoszcz Jazz Festiwal – jest wydarzeniem należącym do najbardziej prestiżowych w naszym regionie. W czasie trzynastu dotychczasowych edycji miłośnicy muzyki synkopowanej mogli usłyszeć gwiazdy światowego jazzu, jak również artystów polskich i regionalnych.

Bydgoszcz - po studencku

Bydgoszcz to miasto ludzi młodych, ambitnych, chętnie rozwijających swoje umiejętności i podnoszących kwalifikacje. Posiada atrakcyjną ofertę edukacyjną i bazę akademicką. Zlokalizowanych jest tu 9 uczelni wyższych (w tym 4 publiczne), na których łącznie kształci się połowa ogólnej liczby studentów w województwie kujawsko-pomorskim.

Dynamicznie rozwijają się tu uniwersytety i profilowane uczelnie, wśród których najważniejsze to:

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Politechnika Bydgoska (wcześniej Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy), będąca jedyną w regionie politechniką i renomowaną uczelnią integrującą nauki rolnicze i techniczne,
  • Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, jedyna w regionie uczelnia muzyczna,
  • Akademia Kujawsko-Pomorska,
  • Wyższa Szkoła Gospodarki,
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz.

Dla inwestorów ważny jest ponadto profil kształcenia, który dostosowany jest tu w dużej mierze do potrzeb lokalnej gospodarki, a dodatkowym atutem jest techniczny profil edukacji w bydgoskich szkołach średnich.

Miasto wspiera też współpracę instytucji edukacyjnych ze środowiskiem biznesowym. Przedstawiciele świata nauki i biznesu wspólnie pracują na rzecz rozwoju lokalnej gospodarki, podejmując inicjatywy mające zwiększyć konkurencyjność oraz innowacyjność naszego regionu. Dzięki temu młodzi ludzie zdobywają w Bydgoszczy wykształcenie znajdujące przełożenie na rynek pracy.

W Bydgoszczy działa także Regionalne Centrum Innowacyjności – Centrum Transferu Technologii. To ośrodek informacji patentowej, normalizacyjnej i technicznej, odpowiedzialne za nawiązywanie i zacieśnianie powiązań między światem nauki i gospodarką, a także inicjowanie i wdrażanie przedsięwzięć związanych z transferem technologii, wiedzy i know-how w regionie.

Ponadto bydgoscy uczniowie i studenci korzystają z atrakcyjnych programów klas patronackich czy kierunków kształcenia tworzonych we współpracy z firmami inwestującymi w mieście (w tym ze studiów dualnych) – to kursy nastawione na praktyczne umiejętności, pożądane przez lokalnych pracodawców. Z kolei wykwalifikowana kadra menedżerska może dokształcać się na studiach podyplomowych z obszaru finansów i księgowości, IT, logistyki czy zarządzania, realizowanych przez uczelnie w ścisłej współpracy z firmami z poszczególnych branż.

SPACERY
PO BYDGOSZCZY

odwiedź miasto
bez wychodzenia z domu