Bydgoszcz doskonałą lokalizacją dla rozwoju rynku logistyczno-magazynowego

Bydgoszcz jako miasto przyjazne przedsiębiorcom, jest coraz bardziej widoczne na mapie inwestycyjnego zainteresowania wśród firm z najróżniejszych branż. Dzięki ostatnio realizowanym inwestycjom miasto staje się centrum logistyczno-magazynowym pierwszego wyboru w tym regionie. Zasługą powyższego jest jego centralna lokalizacja w trójkącie między Warszawą, Poznaniem i Trójmiastem zapewniając doskonałe skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku i Gdyni oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi jak Berlin czy Warszawa.

Dogodna komunikacja

Jednym z najważniejszych realizowanych już projektów wpływających na wzrost atrakcyjności Bydgoszczy jako centrum logistyczno-magazynowego jest budowa drogi ekspresowej S5 łączącej Gdańsk z Poznaniem poprzez Bydgoszcz. Znaczna jej część została już oddana do użytku, wliczając w to obwodnicę Bydgoszczy liczącą 36 kilometrów.  Ostatecznie trasa ta ma połączyć Wybrzeże ze Śląskiem. Ponadto zgodnie z informacjami przedstawionymi przez GDDKiA planuje się budowę drogi ekspresowej S10, która docelowo połączy Warszawę (od drogi ekspresowej S7) ze Szczecinem. Obecnie realizowany jest 50-cio kilometrowy  odcinek między Bydgoszczą, a Toruniem. Inwestycja ta utworzy ważną oś transportu drogowego po południowej stronie Wisły pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem – alternatywę dla DK80.  Co więcej, docelowo S10 skomunikuje teren północnych Niemiec ze stolicą Polski stwarzając dodatkową opcję wyboru dla autostrady A2 wobec ruchu międzynarodowego.

Przez Bydgoszcz przechodzą trzy główne połączenia kolejowe (Śląsk-Gdańsk, Warszawa-Szczecin, Wrocław-Gdynia). Ważną inwestycją dla całego regionu jest utworzenie Terminala Intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo. Inwestycja ma być zapleczem logistycznym dla trójmiejskich portów morskich. Terminal w Emilianowie ma zajmować  powierzchnię około 5 hektarów.

O wyborze lokalizacji stacji Emilianowo zadecydowało m.in. położenie na linii kolejowej nr 201 łączącej Bydgoszcz z Gdynią i jej połączenie w Nowej Wsi Wielkiej z linią CE 65 wchodzącą w korytarz Bałtyk-Adriatyk europejskiej sieci transportowej  TEN-T.

Ogromnym atutem Bydgoszczy jest bliskość międzynarodowego Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. zlokalizowanego tylko 3 km od centrum miasta, który jest oknem na świat dla całego regionu. Lotnisko we współpracy z największymi przewoźnikami tj. Ryanair, Wizzair, LOT obsługuje loty m.in. do Londynu, Dublina, Birmingham czy Warszawy. W swojej ofercie Port Lotniczy posiada również usługę Cargo, co ma istotne znaczenie dla rozwoju logistyki w regionie.

parki magazynowe_2023

Główne centra logistyczno-magazynowe

Doskonała lokalizacja, dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, a także duże zaplecze demograficzne miasta wpłynęły na dynamiczny rozwój sektora magazynowo-logistycznego, który dziś odgrywa ogromną rolę w gospodarce regionu.  Wciąż rosnąca liczba powstających centrów dystrybucyjnych, jak: Lidl, Kaufland, Carrefour, Oponeo, Zalando, a także coraz większe zainteresowanie firm z sektora e-commerce dowodzi o silnej pozycji miasta na mapie centrów logistycznych w kraju. Dodatkowo popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe jest stymulowany przez prężnie rozwijający się w Bydgoszczy sektor przemysłowy.

Nowoczesna infrastruktura

Potencjał logistyczno-magazynowy Bydgoszczy został już zauważony przez międzynarodowych deweloperów, którzy uruchamiają tu kolejne inwestycje w postaci nowoczesnych parków magazynowych. Na chwilę obecną w Bydgoszczy dostępnych jest 690 tysięcy m2 magazynów, a w realizacji i planowaniu jest ok. 170 tysięcy. Dodatkowo gminny ościenne Bydgoszczy oferują ponad 220 000 m2 nowoczesnej powierzchni logistyczno-magazynowej, a w planowaniu i budowie jest ponad 70 000 m2. Są to obiekty o wysokim standardzie, doskonale skomunikowane z powstającą infrastrukturą drogową.

Powierzchnia magazynowa (MKW)

0

istniejąca w Bydgoszczy

0

w planowaniu i w budowie w Bydgoszczy

0

istniejąca w gminach ościennych

0

w planowaniu i w budowie w gminach ościennych

Dostęp do atrakcyjnego zasobu nieruchomości

Bydgoszcz posiada rozbudowaną ofertę w pełni uzbrojonych nieruchomości inwestycyjnych, w tym tereny zlokalizowane w obszarze Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.  Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego uwzględniają wymagania inwestorów, a poprzez wsparcie Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego potencjalny inwestor może również liczyć na zachęty inwestycyjne, jak chociażby zwolnienia podatkowe dla inwestycji kwalifikujących się do uzyskania decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Zaplecze naukowe i edukacyjne

Rozwój sektora logistyczno-magazynowego dodatkowo wspierany jest dzięki kształceniu wysoko wyspecjalizowanych kadr w regionie. Na uczelniach województwa kujawsko-pomorskiego w roku akademickim 2022/2023 na kierunkach logistycznych i transportowych studiowało 2140 studentów, z czego w samej Bydgoszczy 1816. W tym samym roku mury uczelni wyższych opuściło w regionie 270 absolwentów, w tym 257 w Bydgoszczy.

Liczba studentów kierunków logistycznych i transportowych

Liczba absolwentów kierunków logistyczncyh i transportowych

0
Bydgoszcz
0
województwo ogółem
0
Bydgoszcz
0
województwo ogółem

Wybrane firmy z sektora logistyczno-magazynowego

Artykuł został przygotowany z wykorzystaniem danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz materiałów własnych BARR.