Bydgoszcz centrum przemysłowym województwa kujawsko-pomorskiego

Rewolucja przemysłowa nie jest już samą koncepcją lecz rzeczywistością. Bydgoszcz należy do grona miast wschodzących, tzw. „emerging cities”. Dzięki spójnej i przemyślanej strategii rozwoju, umiejętności oceny swoich mocnych stron oraz aktywności ukierunkowanej na integrowanie świata biznesu, nauki i administracji, Bydgoszcz zyskuje w oczach inwestorów oraz lokalnych przedsiębiorców. ​

Bydgoska gospodarka opiera się na takich branżach jak: narzędziowa i przetwórstwa tworzyw sztucznych, chemiczna,  elektromaszynowa, środków transportu, telekomunikacyjna, elektroniczna i elektrotechniczna, meblowa, zbrojeniowa oraz spożywcza. W naszym mieście funkcjonuje wiele lokalnych przedsiębiorstw, które odniosły niebagatelny sukces na rynkach europejskich i światowych, dołączając  do grona liderów sektorów swoich branżach. Z pewnością należy tutaj wymienić takie firmy, jak: Pesa Bydgoszcz S.A., Abramczyk Sp. z o.o., Immobile Group (dawniej Makrum S.A.), Belma S.A., czy PJP MAKRUM S.A. (dawniej Projprzem S.A.).

Bydgoski przemysł stanowi podwaliny lokalnej gospodarki, wpływając na jej innowacyjność i konkurencyjność, hołdując jednocześnie wieloletnim tradycjom. Przedsiębiorcy z Bydgoszczy wiele produktów wytwarzają dla zagranicznych klientów, dzięki czemu stanowią znaczący odsetek eksporterów w województwie kujawsko-pomorskim.

Udział firm sektora produkcyjnego w strukturze podmiotów gospodarczych w Bydgoszczy oraz wysokość zatrudnienia

0
%
firmy sektora produkcyjnego
0
%
zatrudnienie sektor produkcyjny

*Firmy sektora produkcyjnego stanowią 9% ogólnej liczby podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta, ale jednocześnie zatrudniają niemalże 50% wszystkich osób pracujących w Bydgoszczy.

Branża narzędziowa i przetwórstwa tworzyw sztucznych

Bydgoszcz to dynamicznie rozwijający się ośrodek branży narzędziowej, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz chemicznej, reprezentowany przez około 850 podmiotów. W tym segmencie rynku w Bydgoszczy operują europejscy liderzy m.in. Shapers Polska Sp. z o.o., Keeeper Sp. z o.o., a także lokalni przedsiębiorcy produkujący różne przedmioty dla światowych liderów, np. firma Hanplast jest jednym z największych dostawców IKEA w Europie. Z kolei IMMOBILE Group współpracuje z Rolls–Royce produkując urządzenia pokładowe i sterowe dla statków.

W Bydgoszczy od 2006 roku działa Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa, który skupia firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw polimerowych oraz szereg instytucji okołobiznesowych, w tym uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców i instytucje finansowe. Działalność Klastra ma na celu integrację środowiska przetwórców i narzędziowców, reprezentację ich interesów na zewnątrz, jak również stworzenie sieci powiązań biznesowych ułatwiających funkcjonowanie firm, dostęp do kadr, rozwój technologiczny i zwiększenie innowacyjności produkcji (www.klaster.bydgoszcz.pl).

Przemysł elektromaszynowy

Z kolei bydgoska PESA jest liderem w Europie Środkowej w przemyśle transportowym dostarczając pojazdy szynowe na rynki europejskie i światowe. Ze sporym powodzeniem konkuruje z innymi głównymi graczami w branży. Pociągi i tramwaje PESY jeżdżą m.in. w Niemczech, we Włoszech, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Ukrainie oraz w Rosji. Bydgoska PESA jest jednocześnie jednym z największych pracodawców, zatrudniającym około 3500 osób.

Branża telekomunikacyjna, elektroniczna i elektrotechniczna

Silną gałęzią bydgoskiego przemysłu jest także branża telekomunikacyjna, elektroniczna i elektrotechniczna. Na bazie dawnej „TELFY” czy „Eltry” dzisiaj w Bydgoszczy funkcjonuje m.in. Nokia (dawniej Alcatel-Lucent), czy Tyco Electronics, który jest częścią światowej grupy TE Connectivity i specjalizuje się w produkcji złącz i systemów kablowych dla takich marek, jak: SAMSUNG, GRUNDFOS, ERICSSON. W Bydgoszczy funkcjonują również prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa z branży napraw i usług elektronicznych, świadczące swoje usługi dla wielu największych na świecie koncernów technologicznych i telekomunikacyjnych, zapewniające swoim klientom najlepszą możliwą obsługę i produkty. Do ich grona można zaliczyć takie firmy jak Ivy Technology oraz Reconext. Kolejną spółką, która dostrzegła potencjał inwestycyjny miasta jest Zakład Elektroniczny SiMS, który od początku swojej działalności projektuje i produkuje bezkonkurencyjne urządzenia elektroniczne dla transportu zbiorowego takie jak: systemy informacji pasażerskiej, mobilne systemy monitoringu czy systemy diagnostyki pojazdów.

Przemysł meblowy

Przemysł meblowy w Bydgoszczy posiada nie tylko wielkie tradycje, lecz także ogromny potencjał rozwojowy. W ostatnim czasie coraz silniejszą pozycję na europejskim rynku meblowym uzyskuje Grupa IMS Sp. z o.o. w skład której wchodzą takie znane marki, jak: Helvetia Furniture, IMS Sofa oraz Bydgoskie Meble, która jest jedną z najstarszych i największych firm meblarskich w Polsce. Wieloletnia tradycja Bydgoskich Mebli sięga 1894 roku, a ich produkty zapewniają kompleksowe rozwiązania meblarskie, które sprzedawane są na terenie całego kraju jak i za granicą.

Przemysł zbrojeniowy

Bydgoscy przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego także należą do liderów lokalnej gospodarki, takie firmy jak: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2, BELMA, Nitrochem czy TEL-DAT, tworzą wiele nowatorskich rozwiązań dla krajowej, europejskiej i światowej „zbrojeniówki”. O renomie lokalnych przedsiębiorców w branży militarnej świadczyć może fakt, iż to właśnie bydgoskie WZL zostały wybrane, w ramach offset-u, do serwisu polskich samolotów F-16, a firma TEL-DAT podpisała kontrakt z amerykańska firmą Raytheon na dostawę podzespołów do rakiet PATRIOT.

Przemysł spożywczy

Istotną rolę w bydgoskim przemyśle odgrywa również działalność spożywcza. Przez wiele lat w naszym mieście funkcjonowały zakłady cukiernicze „Jutrzenka”, które obecnie działają w ramach grupy Colian Sp. z o.o.. Do jednego z bardziej znanych w kraju i za granicą przedstawicieli branży cukierniczej należy Cukiernia SOWA, której kawiarnie można znaleźć w większości miast w Polsce, jak i w Berlinie czy w Londynie.

Zaplecze naukowe i edukacyjne

Miasto oferuje wysoki poziom nauczania na wszystkich szczeblach edukacji, a przede wszystkim na znajdujących się w Bydgoszczy 10 uczelniach wyższych, na których studiuje ponad 35000 studentów – ponad połowa studiujących w województwie. Program nauczania zgodny jest z wymogami rynku pracy, sprofilowany na takie kierunki studiów jak: inżynieria, chemia, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, budownictwo oraz wiele innych. Ponadto w mieście działa 18 szkół  branżowych I i II stopnia z liczbą uczniów przekraczającą 1600, a także 24 technika z liczące ponad 7000 uczniów.

0
liczba studentów kierunków technicznych
0
liczba absolwentów kierunków technicznych
0
liczba uczniów szkół zawodowych, branżowych
0
liczba uczniów szkół technicznych

Wybrane firmy z sektora produkcyjnego

Logotypy firm z podziałem na branże

Artykuł zostal przygotowany z wykorzystaniem danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz materiałów własnych BARR.